דמוקרטיה או דיקטטורה (יסודי)

#דמוקרטיה#דיקטטורה#מסביב לעולם#חירות ושוויון

הכרות עם המאפיינים של 2 צורות השלטון- דמוקרטיה ודיקטטורה, חסיפה לדוגמאות של מדינות בעולם בעלות סוגים שונים של משטרים דמוקרטים ודיקטטורים והבנה כי הדמוקרטיה הישראלית מצויה במשבר .וכי בשנים האחרונות ישראל יורדת בדירוג מדד הדמוקרטיה

מטרות:

  • המשתתפים יכירו את המאפיינים של 2 צורות השלטון- דמוקרטיה ודיקטטורה
  • המשתתפים יכירו דוגמאות של מדינות בעולם בעלות סוגים שונים של משטרים דמוקרטים ודיקטטורים
  • המשתתפים יבינו כי הדמוקרטיה הישראלית מצויה במשבר וכי בשנים האחרונות ישראל יורדת בדירוג מדד הדמוקרטיה

מהלך השיעור:

חלק ראשון – דף מיומנו של אדם

המנחה תזמין לקדמת הכיתה שני משתתפים. כל אחד יקרא דף מיומנו של אדם החי במדינה דמוקרטית / דיקטטורית.

על שאר המשתתפים להקשיב למכתבים ולנסות לדלות מהם- מה המאפיינים של דמוקרטיה/ דיקטטורה

עזרים:

חלק שני – מירוץ שליחים

משחק מירוץ שליחים- מאפייני הדמוקרטיה/ דיקטטורה. ניתן לעשות עם ריצה מחוץ לכיתה/ בישיבה בכיתת הפעילות כמשחק חלוקה

עזרים:

חלק שלישי – טבלה ודיון

המנחה יוצרת טבלה פשוטה על הלוח (מתוך החלוקה של כרטיסיות המשחק). המנחה מזמינה את המשתתפים לבחור קריטריון בטבלה שעל הלוח ולמלאו

דמוקרטיהדיקטטורה
מקור הסמכות
רשויות
תפקיד התקשורת
השתתפות האזרחים בהחלטות
שמירה על חירויות הפרט:חופש הביטוי, חופש ההתאגדות, חופש התנועה.תת
שלטון החוק

דיון:

  • מה היתרונות של כל אחד מסוגי המשטרים?
  • מה החסרונות/ האתגרים של כל משטר?
  • האם אתם מכירים דוגמאות למדינות דיקטטוריות? דמוקרטיות? אילו?
  • איפה הייתם ממקמים את מדינת ישראל? למה?

חלק רביעידמוקרטיה ודיקטטורה מסביב לעולם:

עתה נצא לסיבוב קטן בעולם: מקרינים את המצגת המציגה מדינות שונות בעולם וצורת המשטר שלהן ונסביר את הנתונים המוצגים בשקופיות השונות.

דיון:

לפי המידע שיש ברשותכם, ההמשגות שעשינו היום וההכרות שלכם.ן עם המציאות בישראל- מדוע לדעתכם.ן ישראל ירדה במדד הדמוקרטיה?

הסבר למנחה

ישראל נמצאת בנסיגה דמוקרטית בשנים האחרונות לכן היא ירדה במדד הדמוקרטיה של V-Dem . הירידה התרחשה משום שהתקיימו בישראל כמה תהליכים שפגעו בעקרונות דמוקרטיים חשובים. המרכזיים שבהם:

  1. פגיעה בעצמאות בית המשפט – הממשלה קידמה חוקים שמחלישים את בג”ץ, כמו ביטול פסקת הסבירות, מה שמצמצם את היכולת של בג”ץ לבקר את השלטון.
  2. החלשת מנגנוני פיקוח – נעשו ניסיונות לפגוע בעצמאות היועצים המשפטיים ולהכניס יותר שליטה פוליטית על מערכות שצריכות להיות מקצועיות ונייטרליות.
  3. פגיעה בחופש הביטוי והעיתונות – לדוגמה, חוק נגד תחנות כמו אל-ג’זירה נתפס כניסיון להגביל תקשורת ביקורתית.

כל אלה הביאו את החוקרים במכון V-Dem לקבוע שישראל כבר לא נחשבת דמוקרטיה ליברלית (שבה יש גם הגנה חזקה על זכויות אדם וחופש), אלא רק דמוקרטיה אלקטורלית – כלומר שיש בה בחירות חופשיות, אבל הפיקוח על השלטון נחלש.

שיתוף מערך השיעור:
Copied
בחזרה לעמוד הנושא

הישארו בקשר





    Skip to content