צילום: יוסי זמיר
מטרות
- ליצור מוטיבציה אצל חברי הצוות לעסוק בחינוך פוליטי לדמוקרטיה ליברלית לקראת הבחירות (לפנות לכך זמן משמעותי, משאבים)
- המשתתפים יגדירו אילו ידע, מיומנויות וערכים התלמידים/ חניכים שלהם יגיעו ליום הבחירות
- המשתתפים יתרגמו לפרקטיקה את הידע/ מיומנויות/ ערכים אותםמירצו להקנות- יחליטו אילו פעולות צריך לעשות כדי להביא אותם לשם
- צוותי גילאי היסודי יראו במערכת הבחירות הזדמנות משמעותית לחינוך לדמוקרטיה, צוותי גילאי התיכונים יבינו כי יש להם תפקיד משמעותי בעיצוב התפיסות הדמוקרטיות של תלמידיהם/ חניכיהם ובעידוד הצבעה למפלגות המחנה.
מהלך
חימום ופתיחה
כל 4-5 משתתפים יושבים יחד עם כרטיסיית שיחה:
חלק א- מהעתיד להווה:
גילאי יסודי:
כל משתתף מקבל.ת דף עבודה- התלמידים/ חניכים שלי ביום הבחירות- פרצוף של ילד.ה ובועות לצד האיברים. על המשתתפים למלא בראש- מה יחשבו, לב-מה ירגישו, אילו ערכים יאמצו, עיניים- מה יראו במרחב של בית הספר/תנועה? למה ישימו לב? ביום הבחירות
חלק ב- חשיבה על סוגיות הליבה ופרוצדורת הבחירות:
מחלקים את הצוות ל-2 קבוצות קטנות יותר:
- סוגיות הליבה בבחירות
- פרוצדורת הבחירות
מחלקים לכל קבוצה את העזר הרלוונטי עבורה. קבוצה 1 תעסוק בעזרת העזר בשאלה אילו ידע, מיומנויות ותשתית ערכית נרצה שהתלמידים/ חניכים יגיעו איתם לבחירות ביחס לסוגיות הליבה של החברה הישראלית וקבוצה 2 עושה אותו הדבר ביחס לפרוצדורת הבחירות באופן כללי
חלק ג- צעדים להמשך, תוכנית עבודה:
מייצרים בכל קבוצה טבלה אחת אחודה.
מתבוננים יחד על מה שנוצר ומקבלים החלטות מה עושים/ מי עושה/ מתי עושה בכדי שהמילים יהפכו למציאות:
- אילו שיעורים/ פעולות בנושאים עליהם כתבנו קיימים כבר (העזרו באתר המגדלור)
- אילו שיעורים/ פעולות עלינו לבנות?
- אילו פעילויות חיצוניות נרצה להזמין ובהן להעזר? (היעזרו באתר המגדלור)
- צרו לוז לפעילויות/ שיעורים וחלקו אחריות