הכרת מושגים בסיסיים בנושא הבחירות לראשות הממשלה (יסודי)

#בחירות#מושגייסוד#חגיגתדמוקרטיה

השיעור עוסק בהיכרות עם מושגי היסוד של הבחירות לראשות הממשלה ולכנסת ובהבנת משמעותם במסגרת הדמוקרטיה הייצוגית בישראל. המשתתפים ילמדו על מפלגות, מנדטים, אחוז חסימה, קואליציה ואופוזיציה, וכן על עקרונות הבחירות – חופשיות, שוויוניות, חשאיות ויחסיות – ויבינו כיצד מושגים אלו מעצבים את אופן קבלת ההחלטות במדינה. מטרת השיעור היא לחזק את תחושת השותפות וההבנה של התהליך הדמוקרטי, ולהפוך את מערכת הבחירות מחוויה מרוחקת למרחב אזרחי משמעותי ונגיש.

אורך השיעור: 90 דק (שיעור כפול)

מטרות השיעור:

  • לעורר דיון מהותי על הסיבות שבגללן מתנהלות הבחירות בצורה שהן מתנהלות
  • להמחיש לחניכים את מושגי היסוד בבחירות דרך העולם שקרוב להם
  • לגרום לחניכים להכיר את מושגי היסוד שהם ישמעו במהלך השנה לקראת הבחירות בכדי לגרום להם להרגיש שותפים לחגיגה הדמוקרטית ולא מנוכרים לה

עזרים

סיפור הבחירות בבית ספר רימון

משחק זיכרון מושגים לבחירות 

מהלך:

המושגים בהם נעסוק:

דמוקרטיה ייצוגית;  כנסת: חבר כנסת: ממשלה; ראש ממשלה; קואליציה אופוזיציה; בחירות שוויוניות, חופשיות, חשאיות, כלליות, יחסיות; מפלגה; אחוז החסימה; קלפי; פתק הצבעה; מנדט.

חלק א: קריאת סיפור בקבוצות (20 דק’)

חלק את הקבוצה לקבוצות קטנות של 4-5 ילדים. 

המנחה תחלק לקבוצות את הפרקים של הסיפור.

כל קבוצה צריכה לקרוא את הסיפור ולדון בשאלות שבעקבותיו – ולכתוב תשובות לשאלות או נקודות מרכזיות שעולות לה בעקבות השאלות.

חלק ב: דיון קבוצתי והבהרת מושגים (20 דק’)

בחלק זה המנחה תכיר לילדים מושגים שעולים מתוך הפרקים. בדיון המנחה תעבור עם הילדים על כל פרק, הקבוצות ישתפו בתשובות שלהם לשאלות בעקבות הסיפור. המורה תסכם בכל פרק את המושג שהוא ממחיש. 
אלה המושגים העולים מכל פרק:

הבחירות בבית הספר “הרימון” –

  • פרק 1 – מי מקבל החלטות? – מכאן תעלה הבנה של “דמוקרטיה ייצוגית”.
  • פרק 2 – מתארגנות קבוצות – מכאן תעלה ההבנה של מה היא “מפלגה”.
  • פרק 3 – מסע שכנוע מכאן תעלה תעמולת בחירות והקשר ל”בחירות חופשיות”.
  • פרק 4 – יום הבחירות – מכאן יעלו: בחירות חשאיות, חופשיות, שוויוניות, קלפי, פתק הצבעה.
  • פרק 5 – ספירת הקולות –  מכאן תעלה שיטת “בחירות יחסיות” והמושג “מנדט”.
  • פרק 6 – קבוצה חמישית קטנה –  מכאן עלה המושג “אחוז החסימה”.

שימו לב שהמושגים אופוזיציה, קואליציה, כנסת וממשלה לא עלו דרך הסיפור ויעלו בהמשך.

חלק ג: הקשר לבחירות הארציות (15 דק’)

בחלק זה המנחה תקיים העברה מהבחירות בסיפור הבית־ספרי לבחירות במדינה. המנחה תגיד: במדינת ישראל אזרחים בוחרים נציגים שיושבים בכנסת. שהיא כמו המועצה בבית הספר. גם שם:

  • יש מפלגות
  • יש תעמולת בחירות
  • יש בחירות חשאיות, שוויוניות, חופשיות ויחסיות.
  • מחלקים מנדטים באופן יחסי
  • ויש אחוז חסימה

אולם בשונה מהסיפור על בית הספר במדינה יש לנו ראש ממשלה, יש ממשלה, יש אופוזיציה ויש קואליציה.

מה זה קואליציה ואופוזיציה?

המילה קואליציה מגיעה מהמילה “יחד” ומבטאת את המהות של הקואליציה: קבוצת מפלגות או גופים שמתאחדים ופועלים ביחד למען מטרה משותפת.

קואליציה היא קבוצה של מפלגות שהחליטו לעבוד יחד כדי להנהיג את המדינה.

כדי להבין את זה טוב יותר, בואו נדמיין את הכנסת כמו נבחרת גדולה שצריכה להחליט החלטות יחד:

  • למה צריך קבוצה? בישראל יש המון מפלגות, ואף פעם אין מפלגה אחת שיש לה מספיק כוח להחליט הכל לבד (צריך יותר מחצי מהחברים, כלומר לפחות 61 ח”כים).
  • איך זה עובד? מפלגות שיש להן דעות דומות או מטרה משותפת “לוחצות ידיים” וחותמות על הסכם. הן מבטיחות לעזור אחת לשנייה ולהצביע יחד בעד חוקים חשובים.
  • מי המנהיג? הקבוצה הזו (הקואליציה) היא זו שמרכיבה את הממשלה, והמנהיג שלה הופך להיות ראש הממשלה.
  • ומה עם השאר? המפלגות שלא הצטרפו לקבוצה נקראות “אופוזיציה”. הפירוש של המילה אופוזיציה (Opposition) בעברית הוא התנגדות.
  • מי אלה? כל חברי הכנסת והמפלגות שלא נכנסו לממשלה ולא הסכימו לשבת בקואליציה.
  • מה התפקיד שלהם? התפקיד שלהם הוא להיות “שומר הסף”. הם מבקרים את עבודת הממשלה, מציעים חוקים אחרים ומנסים לשכנע את הציבור שהדרך שלהם טובה יותר.
  • איך הם פועלים? הם מתווכחים עם הממשלה בדיונים, מצביעים נגד חוקים של הקואליציה ומנסים להראות איפה הממשלה טועה.
  • למה הם חשובים? כי בדמוקרטיה חייבים מישהו שישאל שאלות קשות וישמור שהממשלה לא תעשה כל מה שהיא רוצה בלי ביקורת.

חלק ד: סיכום במשחק זיכרון– חזרה והטמעה של המושגים (10 דקות)

כל קבוצה מקבלת משחק זיכרון מושגים – צריכה לחבר בין המושג לפירוש שלו.

שיתוף מערך השיעור:
Copied
בחזרה לעמוד הנושא

הישארו בקשר





    Skip to content