פתיחה
מערך שיעור זה מתמקד בתפקידים המרכזיים של הכנסת (הרשות המחוקקת) והממשלה (הרשות המבצעת), ובאופן שבו הן נבחרות ופועלות במדינה. הבנה מעמיקה של עבודתן וחלוקת הסמכויות ביניהן היא אבן יסוד בחינוך לאזרחות פעילה, המאפשרת לתלמידים לזהות את תהליכי קבלת ההחלטות ולהשתתף בדמוקרטיה ליברלית באופן מושכל.
מטרות השיעור
1. התלמידים יכירו את הרכב הכנסת והבינו איך נבחרים חברי הכנסת והממשלה.
2. התלמידים יזהו את התפקיד המרכזי של הכנסת כרשות מחוקקת ושל הממשלה כרשות מבצעת.
3. התלמידים יתנסו בחקירה עצמאית באתר הכנסת ויבדילו בין עבודת הכנסת לבין עבודת הממשלה.
עזרים
- מצגת מלווה
- דף חקר לתלמיד מצולם
- מחשב לכל זוג
מהלך השיעור
1. פתיחה (10 דקות)
- מי לדעתכם.ן קובע חוקים במדינה?
- מי מוודא שהחוקים שנקבעו אכן מבוצעים?
- המורה תערוך הסבר קצר על שלוש רשויות השלטון (רשות מחוקקת- הכנסת, רשות מבצעת- הממשלה, רשות שופטת- בג”ץ ובתי המשפט). ותסביר כי היום בשיעור נתמקד היום בשתיים מהרשויות: הכנסת והממשלה.
2. מצגת הסבר (15 דקות)
המורה מקרינה את המצגת ואת הסרטונים שבתוכה ומסבירה בקצרה על תפקיד הממשלה והכנסת.
3. פעילות חקר באתר הכנסת (20 דקות)
חלק זה של השיעור דורש עבודה עם מחשבים.
הכיתה מתחלקת לקבוצות עבודה קטנות – זוגות או שלישיות – כל קבוצה מקבלת עותק מדף החקר. מנחים את הכיתה להיכנס לאתר הכנסת ולהשלים את חלק א’ בדף החקר.
4. איסוף- דיון קצר בכיתה:
- 2- 3 תלמידים.ות משתפים.ות- מה גיליתם.ן?
- למה לדעתכם.ן נדרשות ועדות?
5. דיון והשוואה בין הכנסת לממשלה (15 דקות)
ממלאים את חלק ב’ של דף החקר – הטבלה המשווה בין הכנסת לממשלה
ואז את חלק ג’- החוק שלי
סיכום
כל תלמיד.ה בוחר.ת אפשרות אחת לשיתוף על פי המפתח הבא:



את השיתוף ניתן לנהל על פי בחירת התלמידות והתלמידים. אפשר גם לנהל הרגלה מקוונת, או שליפת פתקים.
קרדיט לתמונה: דר’ אבישי טייכר, מתוך אתר פיקיויקי