מערך 13: זכויות מיעוטים מול עריצות הרב

סוגיות בדמוקרטיה הישראלית

מראשיתו, המפעל הציוני התמודד עם שאלת היחס למיעוט הערבי. במערך זה נבחן מודלים שונים כיצד מדינות דמוקרטיות מתמודדות עם מיעוטים לאומים ואתנים ואת ההקשר המקומי כאשר המיעוט הערבי בישראל מחובר בזהותו ושורשיו לעם הפלסטיני, ביתר שאת בתקופת מלחמה.

מטרות:

  1. לעמוד על כך שקיימים סוגים שונים של שייכות לרוב או למיעוט, וכמוהם – גם סוגי אפליה שונים.
  2. להגדיר מהו רוב ומהו מיעוט ולבחון את היחס הראוי בינהם.
  3. להציף את הסוגייה של היחסי רב מיעוט בין יהודים וערבים בארץ.

מהלך המערך

חלק
חווית המיעוט
מיעוטים בחברה הישראלית
עריצות הרב
להיות ערבי בישראל
הציונות והחברה הערבית
סיכום
עזרים
עזר יחסי רב מיעוט
קטע מרים נאור
מקרן
כרטיסיות
זמן
20 דק׳
10 דק׳
10 דק׳
20 דק׳
5 דק׳
5 דק׳

חווית המיעוט

מבקשים מהחניכים לחשוב על דוגמא שבה הם הרגישו מיעוט.
מחלקים לחניכים עזר היחסים בין הרב למיעוט:

שאלות לדיון:

  • מה החוויה של להיות מיעוט?
  • איזה יחס משקף את האופן בו החברה התייחסה אליכם כשאר הייתם מיעוט?
  • איך היחס של הרב למיעוט משנה את האופן בו המיעוט חווה את עצמו?
  • מה מבין הדיאגרמות משקף את היחס הרצוי בעיניכם?

מיעוטים בחברה הישראלית

מתוך הדוגמאות של החניכים כתבו על הלוח רשימה של סוגי מיעוטים שקיימים בחברה (מיעוט בדעה; מיעוט אתני; רוב תרבותי; מיעוט של בעלי צרכים מיוחדים; מהגרים; פליטים; רוב דומם; מיעוט דומם; מיעוט בהרגשה, במחשבה ובמעשה).
.בהסתכלות על הרשימה תערכו רשימה של המיעוטים השונים הקיימים בחברה הישראלית

שאלות לדיון:

  • אילו מתחים יש בחברה בה יש מגוון רחב של מיעוטים? האם יש חברה שאין בה מיעוטים?
  • האם זה מביא רק קשיים הנוכחות של מיעוטים או שיש לכך יתרונות?

עריצות הרב

קוראים קטע מתוך דבריה של השופטת מרים נאור בטקס השבעת שופטים:


יש המזהים את הדמוקרטיה עם שלטון הרוב. יטען הטוען כי אם החלטה כלשהי נתקבלה ברוב דעות ממילא היא החלטה דמוקרטית. זו טעות, שלטון הרוב הוא תנאי הכרחי לדמוקרטיה – אך הוא אינו תנאי מספיק. באין ריסון לכוחו של הרוב הוא עלול להפוך לעריצות, וכבר היו דברים מעולם. שלטונו של רוב השולל מן הפרטים את זכויותיהם, רוב הנוגש את המיעוט החי בקרבו – אינו שלטון דמוקרטי.

שאלות לדיון:

  • למה עיקרון הכרעת הרב אינו מספיק על מנת להיות דמוקרטיה?
  • יש לכם דוגמאות לאיך הרב יכול לשלול זכויות של מיעוט?

להיות ערבי בישראל

רואים חלק (8 דקות ראשונות) מפרק של “עבודה ערבית”. עבודה ערבית היא סדרה קומית שהייתה צלחה גדולה בישראל, הסדרה עוקבת אחרי חייו של ערבי ממזרח ירושלים.

שאלות לדיון:

  • איך החוויה שלהיות ערבי בישראל ? מה המתחים שלדעתכם זה מביא?
  • אילו יחסים לכם היו עם האוכלוסיה הערבית האם הסיטואציות המתוארות בסדרה מוכרות לכם?
  • איך הייתם מתארים את היחסים המתקיימים כיום בחברה ישראלית בין האוכלוסיות?
  • בהסתכלות על הדיאגרמות מתחילת השיעור אילו מבין הדיגראמות מתארות את היחס המצוי והיחס הראוי בין הרב היהודי למיעוט הערבי?

הציונות והחברה הערבית

מפזרים על הרצפה אמירות של מנהיגיה הראשונים של התנועה הציונית, שואלים מה מבין היחסים אתם מאמינים בו?

שאלות לדיון:

  • האם ישנו הבדל בין התיאורים של ראשי הציונות לבין המציאות היום?
  • האם יכולים להיות יחסים רב מיעוט טובים בין האוכלוסיה היהודית והערבית בארץ במה זה תלוי?

סיכום

הדמוקרטיה אמורה להבטיח זכויות לכולם, אבל בפועל – היחסים בין רוב למיעוט הם אחד המבחנים הקשים שלה.
בישראל, המתח הזה מקבל ביטוי ייחודי ביחסים בין הרוב היהודי למיעוט הערבי.

החוק מבטיח שוויון, אבל בפועל – יש פערים גדולים בתחושת שייכות, באמון, ובמקומות שבהם נשמעות ההחלטות.
יש אזרחים שמרגישים שהם חלק, ויש כאלה שמרגישים שהם רק נסבלים.

השאלה הגדולה שעולה מהשיעור היא לא רק מה מגיע למיעוט – אלא מה האחריות של הרוב.
האם רוב שמחזיק בכוח – יכול לבחור להשתמש בו גם כדי לאפשר מרחב בטוח, שוויוני ומשמעותי למי שחושב אחרת, חי אחרת, או משתייך לקבוצת מיעוט לאומית?

שותפות אזרחית לא מחייבת זהות משותפת – אבל כן מחייבת מחויבות.
אם לא תהיה מחויבות לשוויון – לא תתקיים דמוקרטיה.
אם לא תהיה הכרה הדדית – לא תהיה חברה..

המערכים הבאים בקורס:

למערך הבא: מערך סיכום

סיכום הקורס

מחבר בין ערכי הדמוקרטיה לאחריות אזרחית וסולידריות. נדגיש את חשיבות האזרחות הפעילה בעיצוב המציאות.

למערך הקודם: מערך 12

מדינה יהודית (ודמוקרטית)

במערך זה נבחן את המשמעות של הבית לאומי לעם היהודי בתצורה של מדינה דמוקרטית. נחשף לגישות שונות ביחס למעורבות המדינה באופיה היהודי ולויכוח המתקיים באשר לצביון היהודי של המדינה. באילו מרחבים נרצה שהמדינה תהיה מעורבת באורח החיים היהודי ובאילו מרחבים כל פרט וקהילה יתקיימו בהתאם לתפיסה היהודית שלהם.

לעמוד השער

שער 3: סוגיות בדמוקרטיה הישראלית

נבחן את היסודות הדמוקרטיים של הציונות ומדינת ישראל – מהרצל ועד מגילת העצמאות. השער מתמקד בחיבור המורכב בין “יהודית” ל”דמוקרטית”.

שיתוף מערך השיעור:
Copied

הישארו בקשר





    Skip to content