מערך 4: מנגנוני הדמוקרטיה

יסודות הדמוקרטיה

השיעור עוסק בלב הדמוקרטיה הליברלית – האיזונים והבלמים ששומרים על הציבור מפני כוח השלטון. באמצעות היכרות עם מושגים בסיסיים כמו רצון כללי, שלטון החוק, שומרי סף ותקשורת חופשית, החניכים ילמדו כיצד פועלים מנגנונים דמוקרטיים להגבלת השלטון. השיעור יכלול גם ניתוח מצבים אקטואליים והיסטוריים וידגים איך פועלות הרשויות השונות כשעליהן להתמודד עם החלטות מנהיגים הפועלים בניגוד לאינטרס הכללי או לחוק.

סיפור מסגרת

דמוקרטיה, נציג, נשמעת פשוטה: הבוחר את הנציגיו, הם מחליטים בשם העם.
אבל מה קורה אחרי הבחירות ?
מה קורה אם המנהיג שנבחר ברוב קולות מתחיל לקבל החלטות שמשרתות רק חלק קטן מהציבור ?
מה אם הוא מדיר, משתיק, מסית או אפילו עוקף את החוק ?

האם הוא שמישהו נבחר – אומר שהוא יכול לעשות מה שהוא רוצה?

וכאן נכנסים לתמונה המנגנונים הדמוקרטיים – אותם “שומרים על השלטון”, או אולי ליתר דיוק – שומרים על הציבור מהשלטון .

מטרות:

  1. החניכים יכירו את מושגי היסוד של הדמוקרטיה הליברלית: רצון כללי, שלטון החוק, שומרי סף, תקשורת חופשית וכו’.
  2. החניכים יהו את תפקידה של כל רשות ושל כל מנגנון כגורם מגביל ומאזן לשלטון.
  3. החניכים ינתחו מצבים אקטואליים והיסטוריים ויבחנו כיצד פועלים המנגנונים בפועל, במיוחד כשהם עומדים מול רצון שלטוני חזק.

מהלך המערך

חלק
"הרצון הכללי"
מנגנוני הדמוקרטיה
תפקיד שומרי הסף
התקפה על מנגנוני הדמוקרטיה
פירוק האמון בין הציבור לבין המוסדות הדמוקרטים
מה משמר דמוקרטיה?
סיכום
זמן
10 דק'
20 דק'
10 דק'
10 דק'
10 דק'
15 דק'
5 דק'

“הרצון הכללי”

קוראים מתוך “האמנה החברתית של רוסו, הקטע מסביר מהו הרצון הכללי והסכנה שבה מנהיג שמפסיק לשקף אותו.

שאלות לדיון:

  • איזה דרכים יש לנו היום כחברה להראות מהו הרצון הכללי?
  • למה יכולה להיווצר סתירה בין הרצון הכללי למנהיג שנבחר?
  • האם יכול להיות מצב שבו הרצון הכללי לא מעונין בשוויון וחירות ?
  • אילו דברים קיימים בחברה שמונעים מהמנהיג כח מוחלט?

מנגנוני הדמוקרטיה

מראים לחניכים 3-4 סיפורים שונים מההיסטוריה של ישראל, הסיפורים מדגימים איך מנגנונים שונים של הדמוקרטיה הגבילו את השלטון לאורך השנים.

שאלות לדיון:

  • איזה מנגנון הפתיע אתכם?
  • האם המנגנונים הללו חזקים מספיק גם היום?

תפקיד שומרי הסף

עוברים עם החניכים על הערכים עליהם אמונים המנגנונים ושומרי הסף.

התקפה על מנגנוני הדמוקרטיה

עוברים עם החניכים על שורה של כתבות בהם רואים פוליטיקאים שתוקפים את מנגנוני הדמוקרטיה השונים.

שאלות לדיון:

  • למה לדעתכם הפוליטקאים תוקפים את אותם מנגנונים?
  • האם יש צדק בדבריהם?

פירוק האמון בין הציבור לבין המוסדות הדמוקרטים

נותנים לחניכים פתקיות עם מוסדות שלטונים , על החניכים לנסות לדרג בין המוסד עם הכי הרבה אמון למוסד אם כמה שפחות אמון.

שאלה לדיון:

האם ניתן לקיים דמוקרטיה תקינה כשיש משבר אמון כל כך חריף?

מה משמר דמוקרטיה?

מחלקים את הקבוצה לשני קבוצות על קבוצה אחת לבחור את שלושת המנגנונים הכי חשובים שיאפשרו דמוקרטיה ליברלית, והקבוצה השניה צריכה לחשוב כמו רודן שרוצה לפרק את הדמוקרטיה ולבחור את שלושת המנגנונים שירצו לפרק.

שאלות לדיון:

  •  מה הבחירות שלכם אומרות על החשיבות של כל מנגנון?
  • האם קל לפרק דמוקרטיה דרך חוקים?

סיכום

הדמוקרטיה לא מתקיימת רק ביום הבחירות – מערכת שמטרתה שהיא פעלה בתחת עקרונות של שוויון וחירות .
אבל כדי שערכים אלה לא יהפכו לסיסמאות ריקות, היא זקוקה למנגנונים פעילים שיגנו עליהם גם כשהם לא נוחים לשלטון: שופטים, תקשורת, יועצים משפטיים, אזרחים מעורבים.

ראינו לאורך השיעור איך מנגנונים אלו פעלו לאורך השנים מול שלטון חזק, והצליחו לשמור על ערכי הדמוקרטיה גם במצבי קצה.

אם אנחנו רוצים שישראל תישאר דמוקרטית ששמה את חירות האדם ושוויון הערך במרכז – אנחנו חייבים לשמור על המנגנונים ששומרים עלינו.

המערכים הבאים בקורס:

למערך הבא: מערך 5

רשתות חברתיות

איך הרשתות החברתיות שינו את השיח הציבורי? נעסוק בפייק ניוז, תיבות תהודה וקיטוב חברתי.

למערך הקודם: מערך 3

מאבקים ששינו את העולם

התמקדות במאבקים חברתיים-פוליטיים המדגישים את חשיבות המעורבות האזרחית לשמירה והרחבה של המשטר הדמוקרטי.

לעמוד השער

שער 1: יסודות הדמוקרטיה

סקירת ההתפתחות החברתית שהובילה ליצירת המשטר הדמוקרטי, מהיווצרות השיטה הדמוקרטית ועד לביסוס היסודות עליהן הדמוקרטיה המערבית מבוססת: הכרעת הרוב והגנה על המיעוט, שוויון זכויות, הפרדת רשויות וכו’.

שיתוף מערך השיעור:
Copied
בחזרה לעמוד הנושא

הישארו בקשר





    Skip to content