מערך 5: רשתות חברתיות ופייק ניוז

סכנות לדמוקרטיה בעת הזו

בעידן המודרני הניו מדיה הפכה לכיכר העיר החדשה, שם אנו צורכים חדשות ומתווכחים ונוצר קיטוב מרחיק לכת. כיצד דמוקרטיה יכולה להתנהל במציאות של פוסט-אמת?

מטרות:

  1. הבנה כי הרשתות החברתיות שהפכו להיות כיכר העיר החדשה שינו את האופן בו אנו צורכים חדשות ומתווכחים על האקטואליה הפוליטית.
  2. החניכים יבקרו את האופן בו הם צורכים חדשות ואת השיח הקיים באותן פלטפורמות, ויבינו את הסכנה הקיימת לדמוקרטיה מאותן רשתות.
  3. החניכים יקבלו כלים איך לצרוך חדשות בצורה ריבונית ומודעת, החניכים יבינו כמגמת הקיטוב שהרשתות החברתיות יצרו מאיימת על יציבות הדמוקרטיה.

מהלך המערך

חלק
שיטוט באינטרנט
הקרב על המח
משחק אמת או שקר
פייק ניוז
תאוריות קונספירציה
כלים לזיהוי פייק ניוז
סיכום
עזרים
טלפונים
מקרן
דף כלים לזיהוי פייק ניוז
זמן
10 דק׳
30 דק׳
10 דק׳
10דק׳
10 דק׳
5 דק׳
5 דק׳

שיטוט באינטרנט

מבקשים מחניכים לפתוח את הרשת החברתית שבה הם נוהגים להשתמש , מבקשים מהם לגלול ברשת ולמצוא את הדברים הבאים:

  • מה הידיעה החדשותית הראשונה שראיתם? (מה המקור של אותה ידיעה)
  • עמדה פוליטית ראשונה שהם פוגשים
  • לקרוא את התגובות לאותה עמדה פוליטית, מה אופי הדיון על אותה תגובה?

שאלות לדיון:

  • מה האופי של הידיעות והדעות שבהן נתקלתם? האם זה מקרי או שזה מייצג את הדברים שאתם נפגשים איתם ברשתות?
  • למה לדעתכם השיח ברשתות קיצוני ובוטה ברובו? את מי זה משרת?

הקרב על המח

צופים בקטעים מתוך “הקרב על המח” הקטעים יעסקו בפייק ניוז וקידום תאוריות קונספרציה ברשת, ביצירת תיבות תהודה, ומקומם של רשתות חברתיות ביצירת קיטוב חברתי. יש לראות את הפרקים לפני ולבחור את הסוגייה שמבחינתכם הכי רלוונטית לחניכים.

צפייה ב-15 הדקות הראשונות

שאלות לדיון:

  • האם אתם מרגישים שהדברים המתוארים בקטעים משפיעים גם עליכם?
  • איך הדברים המתוארים מסכנים את הדמוקרטיות בעולם? איזו מציאות זה יוצר?
  • האם לדעתכם הרשתות החברתיות מועילות או פוגעות בפוליטיקאים? האם יש להם דרך לנצל אותן ? איך הן גורמות להם להתנהג?
  • האם יש דרך להילחם בתופעות שהרשתות החברתיות מייצרות?

משחק אמת או שקר

מבקשים מהחניכים לכתוב שני עובדות על עצמם אחד שקר ואחד אמת.

שאלות לדיון:

  • איך ניסיתם להסוות את עמדת השקר?
  • מה עזר לכם לעלות על מה הוא המידע השקרי?

פייק ניוז

עוברים על 7 סוגים של פייק ניוז ברשת:

תאוריות קונספירציה

קוראים חלק מהראיון עם פרופ’ דוויד לייזר על הסיבות למה אנשים נמשכים לתאוריות קונספרציה:

שאלות לדיון:

  • למה לשקרים יש כח כל כך גדול?
  • למה אנשים נמשכים לתאוריות קונספירציה?

כלים לזיהוי פייק ניוז

עוברים עם החניכים על דף המלצות איך לגלות פייק ניוז ברשת:

סיכום

הרשתות החברתיות הפכו בעשורים האחרונים ל”כיכר העיר” החדשה של הדמוקרטיה , לצד שינויים מהותים וחשובים שהרשתות הביאו לחיינו , הרשתות גם מייצרות אתגרים וסכנות לדמוקרטיות הליברליות אם לא נדע לצרוך אותן באופן משכיל. על מת להיות אזרחים ערים אלינו לדעת איך לקחת חלק ברשתות חברתיות בצורה מושכלת ומותחת ביקורת להטיל ספק במידע שאנו מקבלים משם, לא להיסחף אחרי עמדות קיצוניות ואלימות ולהיות אחראים על התכנים שאנו מעלים.

כלים נוספים:

עמוד האינסטרגם dontpush2025

אתר פייקריפוטר

המערכים הבאים בקורס:

למערך הבא: מערך 6

פוליטיקה של שנאה

נבחן את מקומו של רגש השנאה בפוליטיקה, את השפעתה על הפוליטיקה הישראלית והגלובלית, ואת הסכנות שכרוכות בו לדמוקרטיה .

למערך הקודם: מערך 4

מנגנוני הדמוקרטיה

נבחן את מקומו של רגש השנאה בפוליטיקה, את השפעתה על הפוליטיקה הישראלית והגלובלית, ואת הסכנות שכרוכות בו לדמוקרטיה .

לעמוד השער

שער 2: סכנות לדמוקרטיה בעת הזו

השער עוסק באיומים המרכזיים על הדמוקרטיה כיום: רשתות חברתיות, פוליטיקה של שנאה, פופוליזם והתרחבות פערים כלכליים. נבחן כיצד תופעות אלו מגבירות קיטוב, מחלישות אמון ציבורי ומערערות את יסודות החירות והשוויון.

שיתוף מערך השיעור:
Copied
בחזרה לעמוד הנושא

הישארו בקשר





    Skip to content