עקרונות הדמוקרטיה הליברלית

#דמוקרטיה#חינוך לדמוקרטיה

השיעור עוסק בעקרונות היסוד של הדמוקרטיה הליברלית ובחשיבותם לקיומה של חברה דמוקרטית. המשתתפים יעמיקו בערכי השיטה הדמוקרטית, יבחנו את התלות ההדדית בין עקרונותיה, ויבינו את הסכנות הטמונות בפגיעה באחד או יותר מהם. הדגש הוא על חיבור בין עקרונות הדמוקרטיה לבין החיים האישיים והאזרחיים, ועל פיתוח מודעות לחשיבות שמירה על דמוקרטיה במציאות של משבר.

פעילות זו הינה פעילות מלווה לתליית פוסטר עקרונות הדמוקרטיה במרחב החינוכי.
לשימושך קובץ של הפוסטר להורדה ולהדפסה בתוך המערך

מטרות השיעור/ פעילות:

  • היכרות עם עקרונות וערכי הדמוקרטיה הליברלית
  • הבנת הנחיצות של עקרונות הדמוקרטיה לחיים האישים שלי ויצירת חיבור אישי לכל עקרון
  • הבנת החשיבות של קיום כל אחד מעקרונות הדמוקרטיה והתלות של כל עקרון בשאר העקרונות (אם עקרון אחד נפגע, זו כבר לא דמוקרטיה)
  • הבנה של הסכנה הטמונה במציאות בה אחד או יותר מעקרונות הדמוקרטיה לא מתקיימים במציאות

מהלך:

פעילות פתיחה: פאנל החכמים.ות- מהי דמוקרטיה? (15 דק)

פאנל חכמים.ות: בוחרים 4 משתתפים.ות המהווים את פאנל החכמים.ות (אפשר לתת להם מיקרופון מטוש ללוח ולהעלות כל משתתף.ת בתורו.ה על פודיום (כיסא) לנאום. כל משתתף מקבל כרטיסיה עם הגדרה שונה של דמוקרטיה. אצל 3 מהתלמידים יש הגדרות שגויות/ לא מלאות ואצל משתתף.ת אחד.ת ההגדרה המלאה המכילה את כלל העקרונות והערכים של הדמוקרטיה.

כל משתתף.ת מפאנל החכמים עולה לפודיום ומקריא את ההגדרה שלו.ה ומשכנע מדוע היא הנכונה ביותר. על שאר התלמידים.ות להצביע מה היא ההגדרה הנכונה ביותר בעיניהם.ן

המנחה מציג.ה את פוסטר הדמוקרטיה ומקריאים את ההגדרה הנכונה שוב.

חלק ראשון- לימוד עקרונות הדמוקרטיה (20 דק)

מחלקים את המשתתפים.ות ל4 קבוצות. כל קבוצה מקבלת קטע קריאה לדיון (כתבה או תיאור מקרה) המייצג עקרון אחר בדמוקרטיה הליברלית. הקבוצה לא יודעת איזה עקרון משקפת הכתבה

  •  בשלב הראשון על הקבוצה להחליט איזה עקרון דמוקרטי עומד במרכז הקטע. 
  • בשלב השני –  כל קבוצה מקבלת כרטיסייה עם שאלות לדיון   מטרת הדיון היא להבין את המהות של עקרונות אלו למשטר דמוקרטי, ואת המשמעות של פגיעה  בעקרונות אלו

עקרון דמוקרטי (למנחה בלבד)מס’ קבוצה ונושא הכתבהשאלות בכרטיסיה להדפסה
הכרעת הרוב בבחירות הוגנותקבוצה 1- שינוי מערכת הבחירות בהונגריהקראו את קטע המידע איזה עקרון דמוקרטי עומד במרכז הקטע?שאלות לדיון:מה הופך את הבחירות לבחירות דמוקרטיות?מה המשמעות של שימור הבחירות עבור הונגריה לדעתכם?
הגבלת השלטון וחלוקת הכוחקבוצה 2- ביטול עילת הסבירותקראו את קטע המידע איזה עקרון דמוקרטי עומד במרכז הקטע?שאלות לדיון:באיזה אופן הכנסת ובית המשפט מאזנים את כוחה של הממשלה? מה ההבדל ביניהם?מה עלול לקרות, גם בעיתות חירום וגם בשגרה לולא הפרדה זו?מה עוד לדעתכם יכול להגביל את כוחו של השלטון?
שוויון בפני החוק ושלטון החוקקבוצה 3- פרשת ווטרגייט (ניקסון)קראו את קטע המידע איזה עקרון דמוקרטי עומד במרכז הקטע?שאלות לדיון:באיזה אופן הפרשה מבטאת את עיקרון עליונות החוק והשוויון בפני החוק?באילו עוד מקרים ותפקידים עקרון זה מגן על האזרחים והחברה? (למשל כפיפות השוטרים ובעלי תפקידים לחוק)מה היא תפיסת החוק? ומה היא תפיסת האדם על פי עקרון זה?
מחויבות לשוויון וזכויות לאדםקבוצה 4- ביטול איסור יחסים חד מיניים, פסילת בתי הכלא הפרטייםקראו את קטע המידע איזה עקרון דמוקרטי עומד במרכז הקטע?שאלות לדיון:ביטול איסור יחסים חד מיניים:באיזו זכויות מזכויות האדם והזרח עוסקת הכתבה?מה מקור השינוי החוקתי שנעשה?מה משמעויות ההכרה החוקית? חשבו הן על הפן התודעתי והן על ההשלכות החוקיות לאורך שניםבתי הכלא הפרטיים:איך המדינה מבטאת את האחריות שלה לאזרחים?מה צריכים להיות השיקולים של המדינה בקבלת החלטות?באיזה אופן החלטות כלכליות יכולות להשפיע על אזרחים? על אילו אוכלוסיות הן ישפיעו יותר?

מליאה:

במליאה- נציג.ה מכל קבוצה: (15 דק)

  • מציג.ה בשתי דקות את העקרון הדמוקרטי שקבלה ואת המקרה שמדגים אותו
  • מסביר.ה מדוע העקרון הזה הכרחי לטובת קיום של מדינה דמוקרטית
  • המנחה רושם בצד אחד של הלוח את רשימת עקרונות הדמוקרטיה ובצד שני- מדוע עקרון זה הכרחי לקיום מדינה דמוקרטית

תרגיל- דמיון פוליטי: חיים ללא דמוקרטיה

מחלקים לכל משתתף נספח-דמיון פוליטי. כל משתתף.ת בוחר.ת עקרון אחד מבין העקרונות הדמוקרטים מצייר.ת וכותב.ת:

  • איך תראה מדינה שבה עקרון זה יתבטל לגמרי? מתרגלים את החשיבה הזו על ביטול ממשי של עקרון.  (למשל: כיצד תראה מדינה שיש בה שלטון חוק, יש הכרעת רוב בבחירות הוגנות, יש פיזור של כוח, אבל… לא יהיה מימוש של זכויות אדם ושל זכויות מיעוטים).
  • איך יראו החיים הפרטיים שלי אם העקרון הזה יתבטל?  (למשל: מה יקרה לחיים שלי אם לא יתפאשר לי חופש התנועה ולא אוכל לטוס לחול כי המדינה תקבע אם אני יכול לטוב או לא, מה יקרה אם לא יהיה חופש בתקשורת ואוכל לצפות רק בערוץ אחד המשקף את דברי הממשלה?)
  • שואלים: האם תוכל להתקיים דמוקרטיה בהעדר אחד המרכיבים?

סיכום:

סבב: כל אחד משתף בדבר שהתחדד לו/ דבר שלא ידע לפני המפגש היום

למנחה- מילות סיכום: דמוקרטיה ליברלית היא לא ‘תפריט’ שאפשר לבחור ממנו רק מה שנוח לנו, אלא חבילה אחת שלמה. ​אם יש לנו בחירות (הכרעת רוב) אבל אין תקשורת חופשית או בית משפט עצמאי (הגבלת שלטון) – הבחירות הופכות להצגה. אם יש לנו חוקים, אבל הם לא חלים על המנהיגים (שלטון החוק) – זו לא דמוקרטיה. ואם הרוב מחליט לרמוס את הזכויות של קבוצת מיעוט (זכויות אדם) – איבדנו את הערך המוסרי של השיטה. הדמוקרטיה היא כמו בניין: אם נוריד עמוד תומך אחד, כל המבנה בסכנת קריסה. היא לא מובנת מאליה, היא דורשת מאיתנו להיות ערניים, להכיר את העקרונות שלה ולשמור עליהם – כי בסופו של דבר, הם אלו ששומרים עלינו ועל החופש שלנו להיות מי שאנחנו. 

שיתוף מערך השיעור:
Copied
בחזרה לעמוד הנושא

הישארו בקשר





    Skip to content