שלטון החוק ושיוויון בפני החוק 

#למהצריךחוקים#עקרונותדמוקרטיהליברלית#

מהו עקרון שלטון החוק, הסיבות בגינן מחוקקים חוקים ומקבלים החלטות מתוך חוק ולא מתוך רצון אקראי והבנת החשיבות של שויון בפני החוק הנגזרות משוויון ערך האדם.

שיעור ליסודי

לדמוקרטיה 4 עקרונות:

  • הכרעת הרוב בבחירות הוגנות
  • חלוקת הכוח של השלטון: הפרדת רשויות
  • שמירה על זכויות אדם ואזרח וזכויות מיעוטים
  • שלטון החוק ושוויון בפני החוק

מטרת השיעור

  • המשתתפים יבינו את עקרון שלטון החוק (הסיבות בגינן מחוקקים חוקים ומקבלים החלטות מתוך חוק ולא מתוך רצון אקראי)
  • המשתתפים.ות יבינו את החשיבות של שויון בפני החוק הנגזרות משוויון ערך האדם

מהלך השיעור

דג מלוח

מתחילים במשחק “דג מלוח”- המורה היא הסופרת. המשחק הוא במכוון לא שיוויוני. (לא לגלות לתלמידים) ל־2–3 תלמידים יש “הטבות” (בלי שהכיתה יודעת מכך). המורה לוחשת ל3 ילדים שהחוקים שלהם הם:

  • מותר לזוז פעם אחת
  •  לא חוזרים להתחלה כשנתפסים 
  •  מתחילים קרוב יותר
  •  לתלמיד אחד אפשר אפילו “להעיר” בקול:  “אני אעלים עין הפעם…”

חשוב: לבחור תלמידים שיכולים להכיל את זה רגשית, ולהפסיק בזמן.

עצירה ועיבוד המשחק

עוצרים את המשחק ושואלים (לא מסבירים עדיין):

  • מה שמתם לב שקורה במשחק?
  • איך זה הרגיש?
  • האם המשחק היה הוגן?

נותנים מקום לכעס, בלבול, צחוק — הכול לגיטימי.

חשיפת הרעיון

אומרים: בכוונה עשיתי משחק שבו החוקים לא היו שווים לכולם.

  • מה הבעיה בזה?
  • מה קורה כשלא כולם כפופים לאותם חוקים? 
  • מה המשמעות כשלא כולם כפופים לאותם כללים? (המשמעות היא שיש ילדים ששווים יותר ויש כאלו ששווים פחות)
  • האם ניתן לשחק ביחד כשלא כולם שווים בפני החוק? איך מתנהל המשחק? ניתן להנות ממנו?

משחק דג מלוח שוויוני

מגדירים את החוקים בצורה ברורה:

  • אותה נקודת התחלה
  • אותו עונש למי שזז

עוצרים ומשווים למשחק הקודם

  • איך זה הרגיש עכשיו לשחק?
  • מה השתנה?

חיבור לחוק ולחיים – דיון

  • איפה יש חוקים? (בכל מסגרת יש חוקים: בכיתה, בבית ספר, במדינה, בבית כנסת)
  • חשבו… למה יש חוקים? 
  • איזה חוקים יש במדינה? (מעלים דוגמאות לחוקים)

אומרים: בישראל כל האזרחים צריכים לפעול על פי חוקי המדינה.

שוויון בפני החוק = החוק אותו דבר לכולם. אכיפת החוק למי שלא עומד בו- זהה. גם עבור חברים, מבוגרים ומנהיגים.

קונפליקטים – כרטיסיות

בחלק זה נברר האם תמיד מתקיים שיוויון בפני החוק? 

אילו מקרים של חוסר שיוויון הם מקרים של אפליה מתקנת לצורך שיוויון הזדמנויות ואילו מקרים הם הפרה של השיוויון בפני החוק.

הילדים יתחלקו לקבוצות – כל קבוצה תקבל כרטיסיות מקרה ותצטרך להחליט: האם המקרה הזה הוא הפרה של השיוויון בפני החוק או לא. 

סיכום – הקראת הטקסט ותליה בכיתה: מהו חוק?

החוק הוא אוסף של כללים שעוזרים לנו לחיות יחד במדינה בצורה טובה והוגנת. הוא קובע מה מותר לעשות ומה אסור לעשות. החוקים נוצרו כי אנשים רוצים לחיות יחד בשלום, בביטחון ובכבוד. לכן כולם מסכימים לשמור על הכללים – גם האזרחים וגם מי שמנהיגים את המדינה. את החוקים מחוקקים נבחרי הציבור בכנסת, אחרי דיון והצבעה.
החוקים חלים על כולם בשווה. החוק עוזר לשמור על סדר, על הוגנות ועל זכויות האדם והוא מחבר בין כל האנשים בחברה כדי שנוכל לחיות יחד בכבוד ובשיתוף פעולה.

שיתוף מערך השיעור:
Copied
בחזרה לעמוד הנושא

הישארו בקשר





    Skip to content