הכרעת הרוב ועריצות הרוב

#הרובקובע#זכויותמיעוט#בחירותהוגנות#הכרעתהרוב#

מטרת השיעור היא להפגיש את הילדים עם המושגים: הכרעת הרוב, עריצות הרוב וזכויות המיעוט. להתנסות בהחלטות בצורה זו ולזהות את יתרונותיה של השיטה ואת סכנותיה האפשריות (עריצות הרוב על המיעוט)

מטרת השיעור היא להפגיש את הילדים עם המושגים: הכרעת הרוב, עריצות הרוב וזכויות המיעוט. 

להתנסות בהחלטות בצורה זו ולזהות את יתרונותיה של השיטה ואת סכנותיה האפשריות (עריצות הרוב על המיעוט)

מהלך השיעור:

פעילות חוויתית הרוב קובע

המנחה אומרת: אנחנו נקדיש את רבע השעה הקרובה לקבלת מספר החלטות בנוגע לקבוצה שלנו. היא מעלה מספר נושאים להצבעה, הילדים מציעים את רעיונותיהם ומקיימים הצבעה. כל החלטה נרשמת על הלוח.ניתן לבחור 2-3 החלטות מתוך הרשימה ולהעלות עם הקבוצה 2-3 אפשרויות

רשימת החלטות

  • יש לקבוצה הפסקה נוספת. קיבלתם כדור אתם צריכים להחליט באיזה משחק תרצו לשחק יחד. 
  • עליכם להחליט על שיר חדש של הקבוצה.
  • במסגרת שיפוצים יצבעו את הקירות של המבנה שלנו, עליכם להחליט באיזה צבע יצבעו אותו. 
  • אתם קבוצה מצטיינת וקיבלתם פרס, עליכם להחליט לאן הייתם רוצים לנסוע יחד: לבאולינג, לסרט או לאיי ג’אמפ.

דיון

  • איך הרגיש מי שהיה בדעת מיעוט ולא בחרו בדעה שלו?
  • האם יש דרך יותר טובה ככיתה/ קבוצה לקבל החלטה? איזו?
  • מה עושים כשההחלטה ממש בניגוד להסכמתו של חלק קטן מהכיתה?
  • מה עושים אם חלק מהכיתה מרגיש נפגע?

דוגמת תורנות הניקיון

  1. המנחה אומרת: אם הייתי מציעה שבמקום שכל יום יהיו תורנים אחרים בכיתה/ קבוצה, רק ארבעה ילדים שהם תורנים מצטיינים יהיו התורנים למשך כל השנה. 

היינו מקיימים הצבעה ורוב הכיתה הייתה מצביעה בעד ההחלטה הזאת. 4 הילדים ידרשו לנקות כל השנה ולא להתחלף.

  • מה אתם חושבים על החלטה כזאת?
  • מה הבעיה בה?

דוגמה זו היא דוגמה למקרה שנקרא “עריצות הרוב”.

  • מה אתם חושבים המשמעות של המושג עריצות הרוב?
  • המנחה קוראת את הכרטיסייה על עריצות הרוב ותולה אותה.

סיפורי מקרה

המנחה מחלקת את הילדות.ים  ל-4 קבוצות כל קבוצה מקבלת סיפור מקרה בו הכרעת הרוב מתנגשת עם זכויות המיעוט. הקבוצה צריכה לקרוא את הקטע ובעקבות הקטע למלא את דף חקר המקרה.

המקרים מתוך יחידת לימוד של מטח בנושא: הכרעת הרוב וזכויות המיעוט

סיכום

כל קבוצה מציגה את דף המחקר שלה, את הקונפליקט ופתרונות אפשריים.

שיתוף מערך השיעור:
Copied
בחזרה לעמוד הנושא

הישארו בקשר





    Skip to content