הנהגה מעוררת השראה

מערך לשעת חירום

מערך זה הוא חלק מלקט של מערכים ופעילויות אשר קיבצנו או יצרנו במיוחד עבור אנשי חינוך ומדריכים לשימוש בשעת חירום לאומית לחיזוק הרוח, החוסן האישי והקבוצתי ולתיווך המציאות.

מהלך המערך

“בעוד שחלק מהאנשים חושבים שמחאה היא לא פטריוטית, אני טוען שמחאה היא הצורה הגבוהה ביותר של פטריוטיזם. למעשה, אם להיות פטריוט פירושה להיות נאמן לעקרונות שלמענם הוקמה המדינה שלך, כמו שוויון, חיים וחירות, אז הזכות למחות היא בהחלט אחד מהעקרונות האלה. ואם אנחנו מנצלים את הזכות הזאת למחאה, זה מעשה פטריוטי.”

(הווארד דין, היסטוריון אמריקאי, מחבר רב-המכר “היסטוריה עממית של ארה”ב”)

מטרות:

  1. להמחיש מדוע אין סתירה בין התגייסות פטריוטית לביקורת מחאתית
  2. להכיר את התגייסותו של המחנה הדמוקרטי-ליברלי לטובת בטחון המדינה ואזרחיה
  3. לעסוק במנהיגות מעוררת השראה בתקופת החירום הנוכחית

תוכן עניינים

פרק
ציטוטים נגד המחאה
נאום לפיד
ארגוני המחאה - תחליף למדינה
נאום ביידן
עזרים
ציטוטים על הלוח\על הרצפה
מקרן, מחשב, רמקולים
מקרן, מחשב
מקרן, מחשב, רמקולים
תזמון
20 דק׳
10 דק׳
15 דק׳
15 דק׳

מה אמרו על המחאה?

מציגים את הציטוטים על הלוח, או מדביקים אותם על דף ומבקשים מכל אחד לרשום אסוציאציה או תחושה שהציטוט מעורר בהם.

הם טוענים שהם נלחמים למען הדמוקרטיה. אלה שמכריזים על עצמם כמגיני הדמוקרטיה הם האיום הגדול ביותר עליה. היום הרבה יותר מאשר ב־2011. (אמנון לורד, ישראל היום, 18.5.2023)

הפיגוע התדמיתי שארגון השמאל הקיצוני “אחים לנשק” עשה לישראל הוא חסר תקדים. השקרים של “אחים לנשק” זוכים לתהודה עולמית אדירה. והנזק שהם עושים לתדמית שלנו לא דומה לנזק של ארגוני ה BDS. מדובר בנזק חמור הרבה יותר. כי הם “משלנו”. (גלית דיסטל אטבריאן, שרת ההסברה לשעבר, 21.9.2023)

טייסים על תנאי הם לא פטריוטים. לא מלח הארץ. לא ציונים. לא מטובי בחורנו. לא אנשים נפלאים. לא עמישראל. טייסים שמתנים את בטחון האזרחים בתוצאות הבחירות הם נפולת של נמושות. לא מעניין אותי מה הם עשו למען המדינה, גם סייעות של גננות עושות לא מעט למען המדינה. בזה להם אחד אחד. (גלית דיסטל-אטבריאן, שרת ההסברה לשעבר, 5.3.2023)

“קומוניסטים ארורים שגזלו חצי מאדמות המדינה על חשבון עיירות הפיתוח. שחררו את האסי לתושבי בית שאן, לפני שאתם מטיפים!” (יאיר נתניהו על התנועה הקיבוצית, 28.7.2020) “הם לא מפגינים, הם גם לא אנרכיסטים, הם טרוריסטים! (יאיר נתניהו, על המחאה למען הדמוקרטיה, 3.3.2023)

“תודה רבה שבאתם מצפון ומדרום לכנס שלי, למרות הניסיון של המפגינים להפריע לנו. חג שמח גם לאנרכיסטים, אלו שניסו לפגוע באירוע המסורתי שלי ולא הצליחו. אנחנו לא נבהלים ומפחדים מכם. “מאות מפגינים סוגרים על בעלי עסקים, שנאה בעיניהם של החלק ‘הנאור’ כאילו מדובר בקסבה של טרור”. (מירי רגב, שרת התחבורה, 4.3.2023)

“אני אומר להם, פשוט ירדתם מהפסים. איבדתם את זה. הנה, שמעתי עכשיו את דבריה המלומדים והמנומקים של עוד אנרכיסטית, הם באמת צריכים להתבייש” (בנימין נתניהו, ראש הממשלה, 20.2.2023)

“שום דבר לא מפתיע אותי כבר עם ההפגנות האלה. מי שמארגן את המחאה הזו מצוייד בכסף רב. הם הביאו לכך שסרבנות זה דבר נורמלי. אנחנו רואים הפגנות נגד ישראל על ידי אנשים שחוברים לאש”ף, לאיראן, לאחרים, שום דבר כבר לא מפתיע.” (בנימין נתניהו, ראש הממשלה, 18.9.2023)

“אנחנו רק בתחילתה של מלחמה והבוגדים מהשמאל ממשיכים בהסתה.” (ציפי נבון, מנהלת לשכת אשת ראש הממשלה שרה נתניהו, 14.10.2023)

דיון:

 • מה אפשר ללמוד מהציטוטים האלה על המחאה?
 • למה ישראל לא יכולה להרשות לעצמה שציבור ישראלי שלם יסומן בתור בוגדים ואויבים?

נאום לפיד – אופוזיציה מגוייסת למלחמה

צופים בקטע הקצר מתוך נאומו של לפיד, שנשא נאום ממלכתי ומעורר תקווה, אך לא נמנע מלשאול שאלות קשות:

דיון:

 • מה יכול להיחשב ניצחון?
 • בהנחה וחמאס ינוצח ויפורק, מי יחליף אותו?

תחליף למדינה שהופרטה ונבזזה: התגייסות המחאה לטובת תושבי העוטף וצה”ל

מחלקים את הקבוצה ל-3 קבוצות קטנות. כל קבוצה מקבלת ארגון אחר ששותף למאבק על הדמוקרטיה, והסיט את כל משאביו ואנשיו לטובת מצב החירום והדאגה לעורף. אחרי שכל קבוצה לומדת מה עשה הארגון, חוזרים חזרה לשיחה.

אחים לנשק:

בונות אלטרנטיבה:

התנועה הקיבוצית:

דיון:

 • איך אפשר להסביר את המעבר המהיר ממאבק על הדמוקרטיה להתגייסות לטובת המאמץ הצבאי וההגנה על העורף?
 • בהמשך לדברים שאמר יאיר לפיד, מה הקשר בין העוצמה של ישראל ובין הדמוקרטיות שלה?

לסיכום: נאום ביידן בישראל

דיון:

 • איך אפשר להסביר שישראלים רבים, מימין ומשמאל, רואים בביידן את המנהיג העיקרי בשעת החירום הזו?
 • מדוע בדבריו הוא מתעקש לשמור על עמדה מוסרית?

ואם רוצים לסיים בנימה יותר הומוריסטית על מנהיגות ראויה – מומלץ לעשות זאת עם צפייה בממים הבאים על יאיר גולן:

הישארו בקשר

  Skip to content