מצפן: ברית ביטחון איזורית

##מזרח_תיכון_חדש _מתונים_מול_קיצוניים #שלום_וביטחון

המצפן משמש קריאת כיוון להתייחסות אקטואלית עבור צוותים חינוכיים, למען קידום החינוך הפוליטי לדמוקרטיה. התוכן נועד לא.נשי חינוך מכל הסוגים: מורות ומורים, רכזות ורכזים, מדריכות ומדריכים.

ברית בטחון איזורית היא התשובה לחמאס, לחזבאללה ולשאר הכוחות הג׳יהאדיסטים, שבראשם איראן. כפי שראינו בלילה שבו תקפה איראן את ישראל בכטב”מים ובטילים, לישראל יש אינטרס מובהק בברית עם המדינות הערביות המתונות – ירדן, מצרים, ערב הסעודית והמפרציות, בחסות אמריקאית. 

מקרינים את השיקופית הראשונה מתוך הקישור הזה, או את המפה הממחישה את ההזדמנות הגיאופוליטית לברית אזורית:

דיון לפתיחה:

  • למה שמישהו יתנגד לברית כזו?
  • מה המשמעויות הרחבות שלו ביחס לעתידה של מדינת ישראל?

התכנית לברית ביטחון איזורית

פורום היום שאחרי המלחמה מסביר כיצד צריכה להראות ברית המשותפת לישראל ולמדינות ערב המתונות, ומדוע התכנית הזו היא ניצחון אמיתי על חמאס, חיזבאללה ואיראן. בימין יש מחלוקת ביחס לנורמליזציה עם סעודיה מכיוון שזו כוללת ערבות ישראלית להתקדמות במשא ומתן לפתרון שתי המדינות בין ישראל והפלסטינים

לפירוט קראו את החלק ״מה הקשר בין ברית ביטחון אזורית לזירה הפלסטינית?״ באתר הפורום:

לדיון:

  • מה המשמעויות הרחבות של התכנית ביחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני?
  • האם דרישה סעודית לעצמאות פלסטינית כתנאי לברית היא בעיה או יתרון?
  • בהקשר של ברית אזורית, מה האינטרס הישראלי בקשר למדינה פלסטינית?

האינטרס הישראלי

האינטרס הישראלי העליון הוא להיחלץ מן המבוי הסתום של המלחמה הרב-חזיתית, שבינתיים לא עלה בידה להשיב 133 חטופים שנמצאים בידי החמאס. ברית אזורית היא הזדמנות פז לצאת מן השקיעה האיטית בבוץ העזתי ולסיים את מצב הלחימה בגבול הצפון:

רכבת השלום

עוד לפני ה-7.10 ישראל, סעודיה, ארה״ב, האיחוד האירופי והודו קידמו תוכניות עם חזון לפיתוח פרויקט ״רכבת השלום״. צפו באחד מהסרטונים הבאים ביחד:

דיון:

  • אם החזון של רכבת השלום ייושם, כיצד אתם מדמיינים יראו החיים שלכם בישראל בעוד 30 שנה?
  • לאחר ה-7.10 כל המדינות המעורבות ביוזמה דורשות לקדם תהליך מדיני להקמת מדינה פלסטינית, מדוע יש לכך חשיבות בהקשר של התוכנית ל״רכבת השלום״? מהם האינטרסים המנחים את המדינות המעורבות?

פורום היום שאחרי המלחמה

ניתן להזמין הרצאות המציגות את תכנית ברית הביטחון האזורית דרך ״פורום היום שאחרי המלחמה״. ההרצאות ניתנות ללא עלות וניתן למצוא את פרטי הקשר להזמנות בדף הארגון.

הישארו בקשר

    Skip to content