מצפן: הצעה לסדר [פסח]

#חירות_לחטופים

המצפן משמש קריאת כיוון להתייחסות אקטואלית עבור צוותים חינוכיים, למען קידום החינוך הפוליטי לדמוקרטיה. התוכן נועד לא.נשי חינוך מכל הסוגים: מורות ומורים, רכזות ורכזים, מדריכות ומדריכים.

“דור מחדש ויוצר איננו זורק אל גל האשפה את ירושת הדורות. הוא בוחן ובודק, מרחיק ומקרב ויש שהוא נאחז במסורת הקיימת ומוסיף עליה, ויש שהוא יורד לגלי גרוטאות, חושף נשכחות, ממרק אותן מחלודתן, מחזיר לתחייה מסורת קדומה, שיש בה להזין את נפש הדור המחדש.”

קריאה לחירות

״קריאה לחירות״ היא אסופה שנוצרה מתוך רחשי הלב; מתוך תחושה שהחודשים הקשים האלה, שטרם הסתיימו, דורשים מילים חדשות וטקסטים אחרים. כאלה שחודרים עמוק לחדרי הלב. כאלה שמבקשים להציע משמעות נוספת ללילה הזה סביב השולחן. הכותבות והכותבים שכאן מבינים משהו על חירות. חלקן נלחמות עבורה מדי יום בעשייתן, חלקם כמעט איבדו אותה באירועי ה-7 באוקטובר, חלקם כתבו עליה (או על היעדרה) הרבה לפני כחלק מהיותם א.נשי המילה הכתובה. יש שיבחרו באסופה זו כנספח להגדה הקיימת. יש שיראו בה הגדה אלטרנטיבית. כך או כך, המילים שכאן מבקשות לקרוא – משולחן החג אל שולחן מקבלי ההחלטות – לחירות לכל.

סימני דרך בהגדה – החלוץ

ליל הסדר השנה הוא ניסיון ליצור אי של סדר בתוך אי-הסדר, לשמור על המסורת ועל הקבוע בצד השינוי, זה שנכפה עלינו וזה שאנו מרגישים מחויבים לחולל. ננסה לעקוב אחר “סימני הסדר” בתור סימני דרך לתקופה זו, לרגשותינו ולתחושותינו. לפניכם הצעות לתוספת להגדה של פסח, ואתם מוזמנים ומוזמנות לבחור מביניהם את מה שמתאים למשפחה שלכם: תפילה, שיר לקריאה, נקודה למחשבה, שירה, הצעה לפעילות ושיחה.
בין סימני הסדר תמצאו גם ברכות לארבע הכוסות, כולן מוקדשות לכל מה שנשתנה השנה.
להכנת סימני הדרך חברנו הפעם המדרשה באורנים – החלוץ ומדרשת חנתון, מתוך שיתוף רעיוני וקרבת הלב, בתקווה ותפילה לאיחוי וחיזוק הקשרים בין כל חלקי עמנו.

אסופת שיעורים וטקסטים

חג הפסח הוא חג של תוכן, ואין טוב ממנו לעסוק בשאלות של יצירה תרבותית, זהות יהודית ליברלית, ומשמעויות של חופש ושחרור. השנה נציין את הפסח עם יותר מ-100 חטופים בשבי בעזה, ולא נשכח זאת לאורך כל ימי החג, עד שישובו לביתם. לפניכם קישורים לתכנים ולארגונים העוסקים ביצירה תרבותית ברוח יהודית-ליברלית.

מערכי תוכןמבוא קצר לליברליזם – המגדלורחברה חפצת חיים – המגדלורשיעור חברה לקראת פסח – פרדס, מרכז לחינוך ערכימערכי שיעור ופעילות – מכון שיטיםמערכי שיעור לפסח – מכון הרטמןסימני דרך בהגדה – החלוץ והמדרשה באורנים
טקסטיםיוסי דהאן – על מושג החירותאבי שגיא וידידה שטרן – מסע החירות ומשא האחריותתום נבון – חופש מ… וחופש ל…תומר פרסיקו – האם יש עתיד לליברליזם?איתן קלינסקי – על זיכרון, חירות וצדק חברתי בהגדת פסחקטעים מהגדת נשים – המדרשה באורנים
תוספות לסדרהגדה של פסח מבית הקיבוץ הארצי, השומר הצעירהגדת עם – מכון הרטמןהגדת החירות 2.0 – ארגוני המחאההגדת התקווה – מטה משפחות החטופיםארבע כוסות של תקווה – המרכזים לצדק חברתיהצעות לסדר – התנועה הרפורמית
מדיהמחאה בהגדת פסח – ענת קורול, כאן 11מסע בעקבות החירות: דוקומנטרי של שאנן סטריט, כאן 1113TH – סרט על חירות בהקשר עולמי: סעיף העבדות בחוקת ארצות הבריתסליחה על השאלה, משפחות החטופים – כאן 11

הישארו בקשר

    Skip to content