מצפן: כנס השיבה והחזון המשיחי

#פוליטיקה_משיחית #משבר_הדמוקרטיה

המצפן משמש קריאת כיוון להתייחסות אקטואלית עבור צוותים חינוכיים, למען קידום החינוך הפוליטי לדמוקרטיה. התוכן נועד לא.נשי חינוך מכל הסוגים: מורות ומורים, רכזות ורכזים, מדריכות ומדריכים. כל תמונה שנעשה בה שימוש בעמוד זה הועלתה בהתאם לחוק זכויות יוצרים 27א, אם התמונה בה השתמשנו בבעלותכם פנו אלינו: [email protected]

בסוף ינואר התקיים בבנייני האומה כנס יוצא דופן בהשתתפות שרי ממשלה, חברי כנסת, ונבחרי ציבור אחרים. בכנס, שאורגן בידי ארגוני מתנחלים והתנחלויות, חלקם ממומנים בנדיבות בכספי ציבור, עלו קריאות לחידוש ההתנחלות היהודית ברצועת עזה, ולביטולה של תכנית ההתנתקות מ-2005. קריאות אלה נשענו על שאיפתו של מחנה הימין להשתמש במלחמה, הזוכה לקונצנזוס ציבורי משמעותי בישראל, לקדם את מטרותיו הפוליטיות והחברתיות. 

דיון:

  • מהי האידיאולוגיה של מארגני הכנס?
  • האם הקריאה ל’אחדות בעם’ מאתגרת אותה?

חיילי צה”ל בשירות הרעיון המשיחי?

אחד משיאי הכנס היה סרטון של אנשי מילואים שהופק תוך כדי המלחמה, ועשה שימוש בעיקר מצילומים אישיים מתוך זירת הקרבות. הסרטון מציג אנשי מילואים התומכים בהתנחלות מחודשת בעזה, ובסימון כל אוכלוסייתה כתומכת חמאס – במטרה להצדיק את סילוקה:

דיון

  • באיזה אופן הסרטונים הללו מאיימים על צה”ל כצבא העם?
  • מדוע צמרת צה”ל אינה מציבה גבולות ברורים לביטויי פוליטיזציה מובהקים שכאלה?

הכשרת הטרנספר והחזון המשיחי

הקריאה לטרנספר, בדומה לקריאות ‘מוות לערבים’,עוברת הלבנהאצל שר המשטרה בן-גביר. בעבר הוא החליף את הקריאה‘מוות לערבים’, בקריאה המולבנת ‘מוות למחבלים’. כעת כבר לא מקובל לקרוא לזה טרנספר, אלא ‘עידוד הגירה מרצון’. כך הגיב לקריאות הקהל:

בכנס חולקו חוברות ועלונים שמאפשרים להציץ לחזון הימין המשיחי, ולשילוש האידיאולוגי של כיבוש-טרנספר(‘מרצון’)-התנחלות בחסות צה”ל. 

דיון:

  • האם יש לסכן חיילים לשם התנחלות מחודשת ברצועת עזה?
  • מה המחירים של התנחלות כזו?

שורשי החזון המשיחי – תנועת גוש אמונים ותפיסת ה’קוקיזם’

לימין הדתי ולאידיאולוגיה המשיחית שורשים עמוקים החוזריםלתפיסות הגאולה היהודיותהמסורתיות. אולם האידיאולוגיה המשיחית נישאה כתנועה פוליטית, חברתית והתיישבותית ימנית, בעיקר מהשנים שאחרי 1967, בהשפעת האידיאולוגיה של הרב צבי יהודה קוק. תנועה זו נקראהגוש אמונים, ועד היום אנשיה ותפיסותיהמעצבים את הפוליטיקהשל הימין הדתי. מה המשמעות של אותה אידיאולוגיה פוליטית המכונה קוקיזם, בעקבות הרב קוק?

גדעון ארן, שחקר את גוש אמונים והאידיאולוגיה הקוקיסטית, ציטט את אחד ממנהיגי גוש אמונים שאמר את הדברים הבאים:

“צריך להתבונן היטב במציאות, בעיניים פקוחות ובמיומנות מקצועית של אנשי מדינה אחראיים – אז נגלה את החוקיות הפנימית המסתתרת מאחורי הדברים.  החוקיות הזו נעה תמיד ובהכרח לעבר הגאולה השלמה . אי ֿ אפשר להסתפק בלימוד גמרא; צריך לצאת לשטח. שם , בעיקר שם, תתגלה הדת, תיחשף הקדושה. שם לא פחות מבישיבה מצויה האמת היהודית. גלות וגאולה כפי שהן מתגשמות בהיסטוריה– זה לא רק מציאות ארצית, זה גם מציאות ארצית. קודם כו ל אלו הם גילויים של סוד עליון. אכן , ישנה מציאות אחרת, שהיא לא פחות ואולי הרבה יותר אמיתית, זו ארץ ישראל של מעלה, פוליטיקה של הקב”ה, בעצם זו מציאות גאולה, בימינו, במדינתנו.”

מה יש בציטוט הזה?תומר פרסיקו הגדיר באמצעותו את הקוקיזם, בתור תפיסה פוליטית הרואה בהתרחשויות ההיסטוריות חלק מתוכנית אלוהית, שלמאמינים יש תפקיד בקידומה בפועל. הפוליטיקה נתפסת בתור מגרש המשחקים של אלוהים, וחסידי הקוקיזם (אנשי גוש אמונים) הם מי שמבינים את רצונו של הקדוש-ברוך-הוא, ופועלים בשמו להגשים את מהלך ההיסטוריה.

לעומת המחנה שמנגד, המאמינים המשיחיים בטוחים לחלוטין בצדקת דרכם ובגאולה המתקרבת באמצעות מעשיהם, בין אם בהרחבת ההתנחלויות, או בכיבוש הצבאי של עזה. פריסקו מכנה זאת ‘אקטיביזם משיחי’, שמחבר בין הספירה הארצית של הפעולות היומיומיות (צבא, התיישבות), ובין הספירות העליונות של אלוהים והכוח המניע את העולם.

דיון:

  • מה יכול להיות הקשר בין מהלכי צה”ל ברצועת עזה במלחמה הנוכחית, ובין התכנית האלוהית?
  • מדוע תפיסה הרואה בצה”ל כלי שרת דתי מנוגדת לדמוקרטיה?

העמקה:

למי שרוצה להעמיק, מומלץ לצפות בפרק 14 של הסדרה תקומה, העוסק בתולדותיה של גוש אמונים:

או לקרוא את הראיון שערך תומר פרסיקו עם גדעון ארן, שהיה עד לתהליכי ההקמה של גוש אמונים בשנותיה הראשונות:

תומר פרסיקו

ראשיתו של גוש אמונים, מבט מבפנים – ראיון עם גדעון ארן

הישארו בקשר

    Skip to content