מצפן: מאבק בתפוצות

#דמוקרטיה_ליברלית #יהדות_ושוויון

המצפן משמש קריאת כיוון להתייחסות אקטואלית עבור צוותים חינוכיים, למען קידום החינוך הפוליטי לדמוקרטיה.

מאז ומתמיד היתה מדינת ישראל שותפות בין אזרחי ישראל, לבין העם היהודי ברחבי העולם. הימין והשמאל בישראל בנו בריתות ושותפויות עם קהילות יהודיות מעבר לים, במיוחד במערב אירופה ובארצות הברית. המאבק על ההפיכה המשטרית, שהוא גם מאבק על דמותה הדמוקרטית של ישראל, אינו יוצא מן הכלל. ההפיכה המשטרית היא מהלך פוליטי שנתמך על ידי רשת של ארגונים וגופי תקשורת במימון יהודי-אמריקאי, בראשםקרן תקווה(משפחת ברנשטיין),פורום קהלת(יאס ודנצ’יק),הקרן המרכזית לישראל(משפחת מרכוס), ישראל היום ומקור ראשון (משפחת אדלסון), שמקדמים שמרנות רפובליקנית, תמיכה בהתנחלויות, וגישה כלכלית ליברטריאנית.

ברכת שנה טובה מקהילות המחאה למען הדמוקרטיה הישראלית ברחבי העולם

לכן אין זה מפתיע שיהודים אמריקאים, לצד ישראלים החיים באמריקה,נוטלים חלקבמאבק בהפיכה המשטרית. כאשר נציגי הקואליציה מגיעים לביקור על אדמת אמריקה הם נתקלים לעתים קרובות בהפגנות של ישראלים ויהודים שמוחים כנגד ההפיכה המשטרית, ולכן הם תוקפים את המחאה,מנסיםלצייר אותה כאלימה,ומשוויםאת פעיליה ל-BDS.

שני גרנות-לובטון, ממנהיגות המחאה באמריקה, נואמת בקפלן

העמדה הממשלתית

נתניהו יוצא לסיור בארה”ב ואומר את דעתו על המחאה מעבר לים:

שמחה רוטמן מגיב באלימות להפגנה כלפיו:

ומה עם השר האמון על הקשר בין ישראל והתפוצות? עמיחי שיקלי ממשיך להסתבך ולהעמיק את השסע בין יהודי התפוצות. אחרישהעליבחברי קונגרס אמריקאים פרו-ישראלים,עורר את זעמםשל חברי הקואליציה בקנדה,הגיב בילדותיותבתנועה מגונה למפגינים, והסתבךבאמירה אומללהנגד ממשל ביידן, זכה שיקלילביקורת תקדימיתממנהיג יהודי-אמריקאי חשוב. על הדרך הספיק לתקוף בביקורתבנוסח אנטישמיאת ג’יי-סטריט, אחד מהארגונים היהודים-אמריקאים החשובים ביותר, שמרבית יהודי אמריקהמזדהיםעם מטרותיו.

“ג’יי סטריט עשה עריכה בפוטושופ ושלח [את התמונה] כדי לטרפד פגישות, אין לי ציפייה מהם. זה ארגון לא חשוב – זה ארגון עוין שפוגע באינטרסים של מדינת ישראל. מי שתקצב את הארגון במיליון דולר זה ג’ורג’ סורוס, אין מה לפנות אליו”

שאלות לדיון:

  • למה המחאה אינה מתקיימת רק בגבולות ישראל, והאם זה לגיטימי?
  • האם נכון לערב פוליטיקה ומאבק בקשר בין ישראל והתפוצות?
  • איך הקשר בין ישראלים ליהודים בתפוצות יכול לחזק את הדמוקרטיה?

הישארו בקשר

    Skip to content