מצפן: יום ההבנ”ה ומאבק הלהט”ב

#שוויון_זכויות #מחנכים לסובלנות | מאי 2024

המצפן משמש קריאת כיוון להתייחסות אקטואלית עבור צוותים חינוכיים, למען קידום החינוך הפוליטי לדמוקרטיה. התוכן נועד לא.נשי חינוך מכל הסוגים: מורות ומורים, רכזות ורכזים, מדריכות ומדריכים.

יום ההבנ”ה(17.5) הוא היום הבינלאומי לציון המאבק נגד להט”בופוביה, ולמען זכויות שוות עבור לסביות, הומואים,טרנסיות/ים, ביסקסואלים/ות, פאן-סקסואלים/ות, א-מיניים/ות וקוויר. היום מצויין ברחבי העולם מאז 1990, אז הוציא ארגון הבריאות העולמי את ההומוסקסואליות מאינדקס ההפרעות הנפשיות. בשונה ממצעדי הגאווה, מדגיש יום ההבנ”ה את זכות הקהילה הגאה לחיים וביטחון, אל מול איומים ואפלייה.

מה קורה בישראל

מאז שהוקמה הממשלה הנוכחית נרשמהעלייה דרמטית במקרי אלימותכלפי להט”בים בישראל. רוחות רעות מנשבות עם העלייה בהסתה נגד להט”בים בערוצי התקשורתהזוכים לגיבוי מן הממשלה, אשרלא חוסכתבפינקוושינג.הומואים הותקפוהבביתם,כתובת “כהנא חי” רוססועל קיר המרכז הגאה בתל-אביב,בעלי דירה סירבו להשכיר דירות ללהט”בים, ונבחרי ציבור שפעלו להחלשת בג”צהתבטאו בעד האפשרותלהפלות להט”ב.

מה הלאה

למרות שקיימות גםנקודות אור, לישראל יש עוד דרך ארוכה לעבור עד שתהיה מדינה שמעניקה זכויות שוות לקהילה הגאה.סיכמה זאת היטב נורה גרינברג – יושבת ראש אגודת הלהט”ב לשעבר:

“במקום להתרברב כמה אנו טובים מאחרים, עלינו לשאוף להיות דומים למי שהגיעו רחוק יותר מאיתנו. שנהיה כמו ארגנטינה בכיבוד זכותו של אדם להכרה בזהותו המגדרית, כמו הולנד, דנמרק או קנדה בכיבוד זכותו של כל אדם להינשא ולהקים משפחה. שיהיה לנו חוק נגד אפליה על רקע מגדר כמו בבריטניה. שבבתי הספר שלנו ילמדו על היסטוריה להט”בית כמו בקליפורניה. שהפוליטיקאים שלנו לא יחששו להתייחס לציבור הלהט”בי כאל אזרחים שווים כמו במדינות האלה וברבות אחרות. כאשר זה יקרה באמת, יהיה גם אצלנו תיקון גדול.”

שאלות לדיון

  • מה צריכים להיות יעדי התנועה לשוויון זכויות ללהט”ב בישראל?
  • אילו צעדים נדרשים במסגרת החינוכית שלנו על מנת לקדם שיוון ללהט”ב ואקלים פתוח וסובלני ?
  • איך מתחבר המאבק לשוויון זכויות לקהילה הגאה עם המאבק על הדמוקרטיה?

מערכים ותכנים מומלצים

אתר יום ההבנ”ה הישראלי

מחקרים מבית איגי – איך חשים בני נוער גאים במערכת החינוך

דו”ח הלהט”בופוביה של האגודה למען הלהט”ב, המראה הקצנה בשיח כלפי להט”ב

מערך חינוכי לכבוד יום ההבנ”ה, מבית איגי

מערכים ליום ההבנ”ה מבית פרדס – מרכז לחינוך ערכי

הישארו בקשר

    Skip to content