מצפן: חברה חפצת חיים

#בחירה_בחיים #חברה_מוסרית #השבת_החטופים

המצפן משמש קריאת כיוון להתייחסות אקטואלית עבור צוותים חינוכיים, למען קידום החינוך הפוליטי לדמוקרטיה. התוכן נועד לא.נשי חינוך מכל הסוגים: מורות ומורים, רכזות ורכזים, מדריכות ומדריכים. קרדיט תמונה: תניה ציון-וולדקס, שתיל סטוק

המוות ניבט אלינו מכל פינה, בהיקפים עצומים: האזרחים שנרצחו ב–7 באוקטובר, החיילים שנהרגו בלחימה באותו היום, החיילים שנופלים בכל יום בקרבות בתוך עזה, האזרחים העזתים שנהרגים בהמוניהם בכל יום בהתקפות של צה”ל, וגם חטופים המתים בשבי. הקזת דם יום יומית, אסון הולך וגדל, שכבר אי אפשר להכיל. המוות השתלט עלינו בעוצמה כה רבה, עד שאנחנו מתחילים להתרגל אליו.

שני ליטמן, 11.12.2023

וְהִיא עוֹלָה מִשְׁעוֹלָהּ טְלוּלָה מִטְּלָלִים
לְבַשֵּׂר לִי שֶׁלֹּא לָנֶצַח תֹּאכַל חֶרֶב.
וְאַף נִשְׁבַּעַת לִי בְּשֵׁם הַיָּמִים הַבָּאִים,
שֶׁיִּהְיֶה אַחֶרֶת.

חיים גורי, לא אמרתי את כל האמת

הקדמה

במלחמה המתמשכת ניטש מאבק חברתי וחינוכי על דמותה המוסרית של ישראל. האם תהיה זו חברה שמקדשת את החיים, ורואה בהם תכלית עליונה, או חברה שמקדשת תכליות אחרות, דתיות או פוליטיות, ומוכנה למסור חיים עבורם. חברה חפצת חיים אינה שוללת את הצורך הטראגי להלחם, אולם היא זוכרת עבור מה נלחמים.

פריחה בעוטף עזה | גלי בסודו, שתיל סטוק

חברה של מסירת הנפש

הקוד ה’מוסרי’ שהופץ מטעם ‘בצלמו‘ מנסה להגדיר מחדש את הוראות הפתיחה באש, בניגודלדברים מפורשיםשאמר הרמטכ”ל הרצי הלוי:

אתה רואה שני אנשים, הם עם ידיים למעלה ובלי חולצות, קח שתי שניות, ואני רוצה להגיד לכם משהו לא פחות חשוב, ואם זה שני עזתים עם דגל לבן שיוצאים להיכנע – מה אנחנו יורים בהם? בשום פנים ואופן לא. זה לא צה”ל.

אני אומר לכם, מי שהתבלבל פה, גם מי שנלחם ועכשיו מניח את הנשק ומרים ידיים, אנחנו שובים אותו, אנחנו לא יורים בו. אנחנו מוציאים המון מודיעין מהשבויים שיש לנו, יש לנו מעל אלף כבר. אנחנו לא יורים בהם כי צה”ל לא יורה בבן אדם שמרים ידיים. זו עוצמה, זו לא חולשה.

הרמטכ”ל רא”ל הרצי הלוי בפני אוגדה 99, רצועת עזה, 17.12.2023

תחקיר של זמן ישראלטען שארגון בצלמו עסק בגיוס כספים למאחזים בלתי חוקיים, אסף כספים לטובת מאבקו המשפטי של נתניהו, ורדף באובססיביות אירועי תרבות שלא התיישרו עם דעותיו.

לדיון:

 • לפי הקוד המוסרי של בצלמו, מה צריך להיות היחס של חיילי צה”ל לאוכלוסייה האזרחית?
 • האם יש כאן ניסיון להגדיר את המלחמה כמלחמת דת בשליחות אלוהית?
 • אם כן, איך זה עולה בקנה אחד עם דברי הרמטכ”ל?

חברה חפצת חיים

גילי רומן, אחיה של ירדן רומן שנחטפה לעזה והושבה בעסקת השחרור, מסבירבראיון ליונית לוילמה התביעה לשחרור החטופים היא חלק מהתקווה לעתיד טוב יותר, של חברה חפצת חיים:

לדיון:

 • לפי גילי רומן, איזו מוטיבציה עומדת מאחורי השבת החטופים?
 • מה הקשר בין השבת החטופים ובין החברה שאנחנו רוצים לחיות בה?

הוויכוח הגדול ביותר

יותר מ-100 חטופים מוחזקים בשבי חמאס בעזה מעל חצי שנה. בממשלה בוחרים להתמקד בהמשך הלחימה בחמאס, שלמרבה הצערגובה קורבנותבשוגג מקרב החטופים, המוחזקים בידי ארגון הטרור הרצחני. מטה משפחות החטופיםדורש לקדם עסקהשתשיב אותם בחיים. אל מולם התייצב פורום תקווה, בו מעורבים אנשים המקרובים לנתניהו ולאנשי עוצמה יהודית,בדרישה שלא לעצור את הלחימהבאמצעות עסקה. ראש הממשלה עצמו הדגיש את עמדתה של קבוצת מיעוט של משפחות שכולות שמתנגדות להפסקת הלחימה, וחידד את הקונפליקט מול משפחות החטופים.

הדרישה להחזרת החטופים בכל מחירהייתה במחלוקתגם במסגרת העסקה הראשונה, וגם היום היא רחוקה מקונצנזוס פוליטי.

ובינתיים, ככל שעובר יום ועוד יום, החטופים מתים בשבי:

לדיון:

 • את מי משרת הפיצול בתוך משפחות החטופים?
 • למה החזרת החטופים היא סוגייה במחלוקת?
 • מה צריך לקרות?

לסיום

מי שמחליף את הכורח הטראגי להתגונן בשמחה להילחם הופך את כל משמעות המערכה שלנו על פיה.

יגאל אלון, מפקד הפלמ”ח, שר החינוך וסגן ראש הממשלה, 1980-1918

לדיון:

 • מה פירוש הציטוט?
 • מה צריכה להיות משמעות המערכה ברוח הדברים של אלון?


מקבץ מצפנים: חצי שנה ל-7 באוקטובר

חצי שנה עברה מאז ה-7 באוקטובר, וזו הזדמנות לחשבון נפש חינוכי וחברתי. השיחה החינוכית סביב השבת החטופים מחדדת את דמות החברה שבה נרצה לחיות, ואת החזון אליו אנחנו שואפים.

הישארו בקשר

  Skip to content