מצפן: גיבורים לאומיים בשירות קשרי ההון והשלטון

#פוליטיקה_סקטוריאלית #חינוך_לערכים | 20.04.2023

המצפן משמש קריאת כיוון להתייחסות אקטואלית עבור צוותים חינוכיים, למען קידום החינוך הפוליטי לדמוקרטיה. התוכן נועד לא.נשי חינוך מכל הסוגים: מורות ומורים, רכזות ורכזים, מדריכות ומדריכים.

תיאור המערך

טקס המשואות הוא התפר העדין במעבר מיום הזיכרון ליום העצמאות. הטקס הקרוב מתקיים בצל משבר הדמוקרטיה הישראלית, שהופך אותו לרגיש במיוחד. משיאי המשואות נבחרו מאוחר, בניגוד לכללי הטקס, חלקם בהחלטתה האישית של שרת התחבורה מירי רגב, שספגה בעבר ביקורת קשה ממבקר המדינה על התנהלותה בטקס. משיאי משואה אחדים ממשיכים את הגישה הממלכתית של הוקרת מוסדות מדינה ופרויקטים לאומיים, כמו למשל לוחמי צה”ל, מתיישבי גבול הצפון, ואנשי בריאות הציבור. אולם רגב מקפידה להפוך את הטקס למופע של איש אחד, ראש הממשלה נתניהו, שחלקו בטקס גדל משמעותית במהלך השנים האחרונות.

משיאי משואה אחרים משקפים ניסיון לשנות את הסיפור הישראלי. בהקשר הפוליטי של פועלם, הם מגלמים את השאיפה הפוליטית לעצב את ישראל כחברת הון-שלטון סקטוריאלית שמדגישה נאמנות למנהיג על פני פעולה מדינתית משותפת. במקום דגש על מפעלי דיור, רווחה, חינוך, קליטת עלייה ודאגה לכלל האזרחים, כפי שביטאו טקסי המשואות בעבר, מבטא טקס המשואות הנוכחי הלבנה של סוגיות נפיצות ומעוררות מחלוקת, שמתדלקות את הבעירה לצרכים פוליטיים.

נינה אבידר (ויינר)

נשיאת הקרן הפילנתרופית שהודתה בעבר כי תורמים בקרן לא יממנו מלגות לערבים;

ורד בן סעדון

בעלת יקב מתנחלת, חברת מרכז הליכוד, שאירחה ביקב נציגים של מפלגה ניאו-נאצית מגרמניה, ובן זוגה הצהיר שהם מקפידים להימנע מהעסקת עובדים לא-יהודים;

נציגת השומר החדש

ארגון נוער המכריז על עצמו א-פוליטי, אך הציע להיות המיליציה הפרטית של השר בן גביר;

סילבן אדמס

סילבן אדמס, מיליארדר יהודי-קנדי חובב-פרסום שדוגל בספורטוושינג, טוען שהידידים הכי טובים של ישראל הם הקהילה האוונגליסטית אוהדת ההתנחלויות, ושותף של מירי רגב לפעולות הסברה מעוררות מחלוקת;

פעילות:

מקבץ שירים וטקסטים לשימוש חינוכי ליום הזיכרון ויום העצמאות.

בעריכת אילן שיינפלד.

דיון:

  • מה המחיר של פעולותיה של רגב?
  • מדוע טקס המשואות הופך להיות זירת מאבק, במקום שיהיה מרחב שיבטא הסכמה רחבה?
  • אילו הייתם בוחרים משיאי משואות בקהילה שלכם, מי הם היו, ואיזה מוסדות וערכים הם היו מבטאים?

הישארו בקשר

    Skip to content