[חלוצים בדרכם לעבוד בשדות הארץ (דמויות בגווני אפור בתמונת הנושא)/ צילום: קלוגר זולטן, לע”מ]
מטרות
- עיבוד תפיסת הציונות השוויונית על-פי ברל כצנלסון.
- זיהוי מושג ההגשמה בערכי הציונות
- חיבור להגשמה כערך לאור תפיסת הציונות השוויונית בתקופה זו.
מהלך השיעור
פתיחה: בין ה”הגשמה” ל”הגשמה עצמית” (15 דק’)
נקרא את השיר “הגשמה עצמית” של אריק ברמן:
אני עולה לירושלים למסיבה המי ומית
אני הולך לרחוץ ידיים בביצה המקומית
אני אשים פתק או שניים בחומה האלוהימית
אבל לא לשם שמיים, אלא לשם הגשמה עצמית
אני אוביל גדודים של נוער במלחמה הקיומית
יכתבו אליי בדואר, אני אחתום להם את שמי
לאסיר בבית-הסוהר, לחולה הסופנית
אבל לא בשם הטוהר, אלא בשם הגשמה עצמית
איזו אישה פעם אמרה לי
שבכלל זה לא כדאי לי
אבל מה היא מבינה? אני עוד שנייה נוגע
היא אמרה “תשמור את החלומות לעצמך וללילות
כדי שתוכל להתעורר, אחרת תשתגע”
אני אבוא לתוכנית אירוח ואחייך לצלמים
המיקרופון לא יהיה פתוח אבל יראו לי את הפנים
לשמאלי סוכן ביטוח, לימיני איזו דוגמנית
היא תדבר על החיבור לרוח ועל הגשמה עצמית
אני אביא איזו זמרת שתשיר לי בתקליט
אני אכתוב שיר על כדורגל, עם פזמון כזה קליט
נערבב עם קורט רגש שיר מולדת עממי
אבל לא בשם הדגל אלא בשם הגשמה עצמית
איזו אישה פעם אמרה לי
שבכלל זה לא כדאי לי
אבל מה היא מבינה? אני עוד שנייה נוגע
היא אמרה “תשמור את החלומות לעצמך וללילות
כדי שתוכל להתעורר, אחרת תשתגע”
אני אשיר שיר לשלום על הכיכר הלאומית
אני אצביע לשלום על הכיכר המהומית
אני אצדיע לשלום על הכיכר הנאומית
אני אביא את השלום! כן, הגשמה עצמית
אני אשיר לך סרנדה למרפסת הדרומית
זאת תהיה כזו בלדה עם הלחן הממיס
שיוריד אותך למטה, את לא תרגישי בתרמית
וניסע אליי הביתה לקצת הגשמה עצמית
דיון:
- מהי הגשמה או הגשמה עצמית כפי שמתוארת בקטע?
- בשיר מופיעים רעיונות לטובת הכלל, כמו שלום. מדוע לדעתכם המחבר עדיין מתייחס לכך כהגשמה עצמית?
- האם יש לכם ביקורת על תפיסה זו? האם לדעתכם הכותב עצמו מבטא ביקורת עליה?
חלק א’- מה היא הגשמה? (15 דק’)
נקרא את הקטע מתוך “לקסיקון הקיבוץ” מאת מוקי צור:
הגשמה: הפיכת הרוח לחומר.
בהגות היהודית בימי הביניים זוהי אלילות שיש להימנע ממנה. במאה שלנו נהפכה ההגשמה מחטא למעלה. היא התפרשה כיכולת שלא להסתפק בחלום החברתי, בנאום ובכתיבת אוטופיות – אלא להפוך את הכול למציאות באמצעות הכרעה ומעשה של כל יחיד ושל החבורה כולה.
היחיד – החלוץ – נמדד באורח חייו ובמאבקו על עמדתו. בעבודתו, הוא מהווה דוגמה משום שהוא מגשים. אין כאן עמדה פרגמטית המודדת כל עניין על פי ערכו המעשי. הגשמה מנסה לבחון את יכולתה של המציאות להשתנות על פי תמונה ומופת אידיאליים. הגשמה היא היכולת לחיות ממש על פי האידיאלים שהציבה חבורת המגשימים.
מרטין בובר פירש את ההגשמה כתהליך בו המימוש העצמי של האדם, הקשבתו לפנימיותו הרוחנית ורצונו לעשות למען גידולה מתוך עצמה, נהפך למפגש עם הזולת, עם הטבע ועם העולם. מימוש עצמי הוא עניין שיכול לסגור את האדם בתוך עולמו הפנימי, הגשמה היא הקשבה פנימית, אך גם קשב לזולת ולעולם – קשב שהוא מחוייבות ועשייה.
דיון:
- מה ההבדל בין “הגשמה” בתפיסתו של מוקי צור לבין “הגשמה עצמית” אצל אריק ברמן? לאילו מהן אתם מתחברים יותר?
- מהי הכוונה בכך שהגשמה דורשת הכרעה? האם יש לכם דוגמאות להכרעות שעשיתם בחייכם?
- האם יש אידיאלים שאתם חיים לאורם? אילו?
- מרטין בובר מתאר את ההגשמה כתהליך שמחבר בין מימוש עצמי למחויבות לזולת ולעולם. איך אתם מבינים זאת? האם הגשמה היא הקרבה או תהליך אישי?
חלק ב’- הציונות כתנועת הגשמה (20 דק’)
נקרא קטע של ברל כצנלסון על הציונות (נספח).
דיון:
- מדוע ברל מתאר את הציונות כתנועת הגשמה? במה היא שונה מתנועות פוליטיות או לאומיות אחרות?
- מדוע הסיסמה “בית יעקב לכו ונלכה” מבטאת קריאה להגשמה?
- האם הציונות היא עדיין תנועת הגשמה, או שמאז הקמת המדינה תפקידה השתנה?
- ברל טוען שהציונות טרם התגשמה. אילו תביעות נוספות הציונות דורשת לדעתכם?
חלק ג’ – אתגרי הציונות היום (20 דק’)
פעילות קבוצתית:
נחלק את המשתתפים לקבוצות. כל קבוצה תתבקש לבצע את המשימה הבאה:
- מתוך היכרותכם עם המציאות בישראל, חשבו על שלושה אתגרים של הציונות הדורשים הגשמה.
דיון במליאה:
- מהם האתגרים שמצאתם?
- אילו מענים ניתן להציע באמצעות ערך ההגשמה?
- האם הייתם מעוניינים לחיות חיים של הגשמה? מה מפחיד בזה ומה מזמין?
סיכום (5 דק’)
בשיעור זה חקרנו את מושג ההגשמה בהקשרים אישיים, חברתיים וציוניים.
- פתחנו עם השיר של אריק ברמן, שהציג גישה ביקורתית להגשמה עצמית.
- המשכנו עם הגותו של מוקי צור, שהדגיש את החיבור בין מימוש עצמי למחויבות לעולם ולזולת.
- למדנו על תפיסת ברל כצנלסון, שהציג את ההגשמה כיסוד המרכזי של הציונות.
הגשמה, כפי שלמדנו, היא לא רק מימוש אישי, אלא גם תהליך שמחייב מחויבות, הכרעה ואמונה באידיאלים. הציונות, כתנועת הגשמה, דורשת מאיתנו להמשיך ולהגשים ערכים של שוויון, חברה צודקת ושותפות.
שאלה לסיום: מה החלק האישי שלכם בהגשמת ערכי הציונות?
להורדת נספחי המערך
בחזרה לדף הקורס

ציונות שוויונית על-פי ברל כצנלסון
שבעה מערכי שיעור המוקדשים לתפיסת הציונות על-פי ברל כצנסלון, מתוך חיבור לרעיונות היסוד של מנהיגיה.
למערך הקודם – מערך 6

מאבק בלאומנות קיצונית
הסכנות של הלאומנות הקיצונית לתנועה הציונית ואופן המאבק בה