גישה

"גישה – מרכז לשמירה על הזכות לנוע (ע"ר)", הינו ארגון זכויות אדם ישראלי המקדם הגנה על זכותם של פלסטינים לחופש תנועה, בעיקר לרצועת עזה וממנה. הארגון, שהוקם לקראת יישום תכנית ההתנתקות מעזה ובצל הידוק הגבלות התנועה על תושביה, פועל לתעד, לחשוף ולאתגר את המדיניות הישראלית ביחס לרצועה, הן בבתי המשפט בישראל והן מול מקבלי החלטות מקומיים ובינלאומיים. במהלך השנים סייע "גישה" לאלפי פלסטינים לממש את זכותם לנוע מעזה ואליה, הביא לחשיפה של נהלים ישראליים הנוגעים לתנועת פלסטינים בין עזה, ישראל והגדה המערבית, ופרסם מגוון רחב של מחקר וניתוח על פגיעתו של הסגר בזכויות אדם. הארגון דורש הכרה בחובותיה המתמשכות של ישראל כלפי פלסטינים החיים תחת כיבושה, בהם יותר משני מליון תושבי עזה.

הרצאות וסיורים

 • משך: שעה וחצי
 • עלות: ללא עלות / תרומה
 • מיקום: כל הארץ
 • שפה: עברית,   ערבית,   אנגלית

הרצאה

המציאות בעזה

היכרות עם מציאות החיים בעזה תחת הסגר שאוכפת ישראל. מאז בוצעה תוכנית ההתנתקות, בשלהי קיץ 2005 ,ישראלים רבים מניחים שבכך ניקתה ישראל את ידיה מרצועת עזה ואין לה עוד אחריות לנעשה שם. ההפך הוא הנכון. עד היום, כשש עשרה שנים אחרי שישראל הידקה הגבלות תנועה לכדי סגר חונק על הרצועה ב-2007, ישראל ממשיכה לשלוט בגישה הימית והאווירית לרצועה, כמו גם במעבריה הקרקעיים המרכזיים, וכך להשפיע על אינספור היבטים של חיי היומיום ברצועה. ישראל מפעילה משטר היתרים הבולם כמעט כל תנועה של אנשים וסחורות מעזה ואליה, ומכפיף את החיים בעזה להחלטות המתקבלות בישראל. כתוצאה, 2.2 מיליון איש ואישה, מחציתם ילדים, נאבקים לקיים חיים בכבוד, ללא גישה מספקת לחשמל, מים ראויים לשתייה או מקורות פרנסה. כל זאת ברצועת אדמה צרה שבה שיעורי הצפיפות והאבטלה מהגבוהים בעולם.
 • משך: עד 3 שעות
 • עלות: ללא עלות / תרומה
 • מיקום: דרום הארץ
 • שפה: עברית,   אנגלית
 • דגשים: יש צורך באוטובוס

סיור

עוטף עזה

סיור בצפון "עוטף עזה", עם עצירות בחומת ההפרדה בנתיב העשרה, מעבר ארז ותצפית לעזה ממאגר ניר עם. מאז בוצעה תוכנית ההתנתקות, בשלהי קיץ 2005 ,ישראלים רבים מניחים שבכך ניקתה ישראל את ידיה מרצועת עזה ואין לה עוד אחריות לנעשה שם. ההפך הוא הנכון. עד היום, כשש עשרה שנים אחרי שישראל הידקה הגבלות תנועה לכדי סגר חונק על הרצועה ב-2007, ישראל ממשיכה לשלוט בגישה הימית והאווירית לרצועה, כמו גם במעבריה הקרקעיים המרכזיים, וכך להשפיע על אינספור היבטים של חיי היומיום ברצועה. ישראל מפעילה משטר היתרים הבולם כמעט כל תנועה של אנשים וסחורות מעזה ואליה, ומכפיף את החיים בעזה להחלטות המתקבלות בישראל. כתוצאה, 2.2 מיליון איש ואישה, מחציתם ילדים, נאבקים לקיים חיים בכבוד, ללא גישה מספקת לחשמל, מים ראויים לשתייה או מקורות פרנסה. כל זאת ברצועת אדמה צרה שבה שיעורי הצפיפות והאבטלה מהגבוהים בעולם.

הישארו בקשר

  Skip to content