אסופת מערכים לימים הלאומיים

מחנכות ומחנכים יקרים,

יש לוח שנה עברי, יש לוח שנה אזרחי, ויש לוח-שנה חינוכי – זה שמתוח על פני שלושה מועדים טעונים, מורכבים ומלאי תוכן: יום השואה, יום הזיכרון ויום העצמאות.

אלה שלושה ימים שמציפים את כל הסתירות שאנחנו מחנכים בתוכן: בין אתוס של גבורה ואחריות לצורך בהטלת ספק ובביקורת, בין הזדהות עם הכאב הישראלי לרגישות לסבל אוניברסלי, בין אהבת הארץ לבין המאבק על דמותה ועל בית לאומי ראוי. שלושה ימים שמעמידים את כולנו – מחנכות, מדריכים, אנשי צוות – מול השאלות הקשות של “מה נספר?” ו”באיזו שפה נדבר?”

האוגדן הזה מבקש להיות כלי עבודה ומרחב לחשיבה – לא רק איך להעביר את הימים האלה, אלא איך לשמור בהם את המצפון, את הסקרנות ואת החיבור לחניכים ולחניכות שלנו.

המערכים והטקסים שבו נכתבו מתוך מחויבות לחינוך פוליטי אמיתי: כזה שמטפח זהות, כזה שמעודד לזכור אבל גם לשאול את השאלות הקשות והחשובות על דמותה של החברה שלנו, כזה שרואה בזיכרון לא רק חובת כבוד אלא מנוף לשינוי חברתי.

בין העצב של יום השואה, הכאב של יום הזיכרון והשמחה של יום העצמאות – טמון הפוטנציאל לחינוך עמוק: חינוך שמתבונן בסדקים ומבין שדווקא שם יכולים להיכנס האור והרוח.

אנחנו מזמינים אתכם ואתכן להתייחס לאוגדן הזה כהצעה פתוחה – להתאים, להוסיף, לערער, ובעיקר – לא להיכנע לשיעורים ולטקסים ריקים, אלא למלא אותם בתוכן, ביושרה ובאומץ.

שלכם,
צוות פדגוגיה וחינוך,
החלוץ – המדרשה באורנים והמגדלור.

נכתב בשיתוף תנועת החלוץ והמדרשה באורנים – להורדת חוברת המערכים והטקסים המלאה

לעמוד “חודש החירות והריבונות” של המועצה לחינוך ממלכתי עברי

מטרות

  1. ליצור שיח משמעותי על הקשר בין אירועים היסטוריים לערכים של חירות, סולידריות ואחריות אזרחית.
  2. לטפח חיבור רגשי ואינטלקטואלי אל הסיפורים, הטקסטים והחוויות שמעצבים את הזהות היהודית-דמוקרטית בישראל של ימינו.
  3. להעמיק את ההבנה של תהליכי זיכרון קולקטיבי והשפעתם על עיצוב זהות יהודית-ישראלית ודמוקרטית.
  4. לבחון את הדינמיקה שבין זיכרון קולקטיבי לזהות אישית, ולהבין כיצד נרטיבים משתנים ומעוצבים לאורך השנים.
  5. לפתח חשיבה ביקורתית על המשמעות החברתית, הערכית והפוליטית של הימים הלאומיים.
  6. לעודד מעורבות אזרחית ואחריות חברתית באמצעות זיכרון כבסיס לעשייה חברתית-אקטיביסטית.

סדר המערכים

  1. פתיחה: עיצוב זיכרון
  2. פסח: חירות כזיכרון מכונן
  3. יום הזיכרון לשואה ולגבורה: כיצד נכון לגשת לנושא השואה?     
  4. יום הזיכרון לשואה ולגבורה: רוח האדם בשואה – בין ניסיון למחיקה להתקוממות מוסרית
  5. יום הזיכרון לשואה ולגבורה: “אנשים רגילים”   
  6. יום הזיכרון לשואה ולגבורה: בית ספר לרוח האדם – תנועות הנוער ומרד הגטאות
  7. יום הזיכרון לחללי צה”ל: ובחרת בחיים- קדושת החיים         
  8. יום הזיכרון לחללי צה”ל: גבורה פשוטה
  9. יום הזיכרון לחללי צה”ל: הנצחה כפעולה אזרחית     
  10. יום העצמאות: על עצמאות וריבונות
  11. יום העצמאות: מגילת העצמאות

המערכים

פתיחה

עיצוב זיכרון

פסח

חירות כזיכרון מכונן

יום השואה

למה התכוונת כשאמרת “שואה”?

יום השואה

רוח האדם בשואה – בין ניסיון למחיקה להתקוממות מוסרית

יום השואה

“אנשים רגילים” -הבנאליות של הרוע

יום השואה

תנועות הנוער ומרד הגטאות

יום הזיכרון

ובחרת בחיים – קדושת החיים

יום הזיכרון

גבורה פשוטה

יום הזיכרון

הנצחה כפעולה אזרחית

טקס יום הזיכרון

מנגינות געגוע:
טקס לציון יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות
האיבה תשפ”ה

טקס יום הזיכרון

טקס הבדלה בין זיכרון לעצמאות


יום העצמאות

על עצמאות וריבונות

יום העצמאות

מגילת העצמאות

טקס יום העצמאות

סדר יום העצמאות

מערכים נוספים בנושא

חודש החירות והריבונות | המועצה לחינוך ממלכתי עברי


נכתב בשיתוף תנועת החלוץ והמדרשה באורנים

קרדיט לתמונה בראש העמוד: amos ben gershom, לשכת העיתונות הממשלתית

המשבר החוקתי

מדינת ישראל נמצאת בתקופה קריטית בה המשטר הדמוקרטי מאוים, ושלטון החוק אינו מובן מאליו.

החלשת המנגנונים הדמוקרטיים, פיטורי שומרי הסף, וחוקי ההפיכה המשטרית, מציבים את ישראל בפני תהום הדיקטטורה.

אנו מעודדות ומעודדים צעירים וצעירות, תלמידות, מורים, מדריכות וא.נשי חינוך בכל השדה, לצאת למחות נגד פעולות הממשלה, ולהפגין למען הדמוקרטיה ועתיד מדינת ישראל.

בעמוד זה ניתן למצוא מגוון שיעורים שפרסמנו בנושא.

מערכים מומלצים:

משבר חוקתי

המשבר החוקתי האחרון, מה המשמעויות שלו וכיצד ניתן לפעול כעת כדי להגן על שלטון החוק בדמוקרטיה הישראלית

פופוליזם והמתקפה על היועמ”שית

לקראת הניסיון להדחת היועצת המשפטית לממשלה. במהלך חינוכי זה נבין מה בין מתקפות אלה לבין פופוליזם בישראל.

פיטורי ראש השב”כ

על ניגוד עניינים, אינטרס אישי מול ציבורי, ותפקיד השב”כ בשמירה על המשטר הדמוקרטי ומוסדותיו.

מינוי נשיא העליון והמשבר החוקתי

מינוי השופט עמית לנשיא תוך התעלמות שר המשפטים לוין מהחוק, עומדים בבסיס המשבר החוקתי.

שוויון בפני החוק ומשפט נתניהו

כלים למעקב אחר חקיקה אנטי דמוקרטית


שוויון בפני החוק ומשפט נתניהו

שלב העדות במשפט נתניהו מאפשר בחינה של עקרון שלטון החוק ועקרון השוויון בפני החוק בדמוקרטיה הישראלית.

להרחבה

המהלכים להחלשת הדמוקרטיה 2024 | המכון הישראלי לדמוקרטיה

ניתוח מהלכי החקיקה להחלשת הדמוקרטיה בשנת 2024

קרדיט לתמונה בראש העמוד: יוסי זמיר, שתיל סטוק.

מצפן: משבר חוקתי

נקריא את ההגדרה מעלה למשבר חוקתי (מתוך ויקיפדיה).

איציק חולדאי, מנהל תיכון ברנר וחבר רשת המגדלור:

View this post on Instagram

A post shared by איציק חולדאי (@itsikhulday)

מהו המשבר?


לאחר החלטת הממשלה על פיטורי ראש השב”כ בשבוע שעבר, בג”צ (בית הדין הגבוה לצדק) הקפיא
את ההחלטה והודיע כי אין לפטר את ראש השב”כ עד שתידון החוקיות של המהלך:

התנגשויות רשויות השלטון

הודעת בג”צ גררה תגובות התנגדות מצד רוה”מ ושרים לפסיקת בג”צ ואף קריאה שלא לקיים אותה.

לדיון:

  • מה המשמעות של התנגדות שרי הממשלה לפסיקת בג”צ?
  • מה יקרה אם הממשלה, הרשות המבצעת, תפעל בניגוד להוראת בית המשפט, הרשות המחוקקת?
  • איזה עוד צעדים להחלשת הדמוקרטיה מוציאה הממשלה לפועל? מדוע?

הצהרת הכוונות של נתניהו

ראש הממשלה נתניהו הקדים את הודעת בג”צ ופרסם סרטון פופוליסטי:

View this post on Instagram

A post shared by Yaara Shapira (@shapirayaara)

לדיון:

  • מה הסכנה שבהפצת תיאוריית קונספירציה על מוסדות המדינה, ע”י ראש הממשלה?

השבוע הקריטי של המאבק על הדמוקרטיה

מתוך: “בצהרי חמישי זו כבר לא תהיה אותה ישראל: נקבע הלו”ז לביטול הדמוקרטיה”, הארץ.

View this post on Instagram

A post shared by Ran Harnevo (@harnevo)

לדיון:

  • מה הן ההשלכות של ריסון כל המנגנונים הדמוקרטיים?
  • כיצד ישפיע על כל האזרחים?

לסיכום- מאבק על דמותה של מדינת ישראל

View this post on Instagram

A post shared by Eyal 🦌 Gur (@eyalgur)

מאבק א.נשי החינוך

שרון מיכאלי רמון, חברת רשת המגדלור ומנהלת בי”ס לטבע בת”א על תפקיד החינוך בתקופה זו:

ראו גם: “לדבר על המציאות בכיתה – ה’ – ו’ מודל מבוסס ערכים”, בבלוש חינוך גמיש של שרון מיכאלי רמון.

להרחבה

מהו משבר חוקתי? הגדרות, תקדימים והשלכות | המכון הישראלי לדמוקרטיה

המהלכים להחלשת הדמוקרטיה| המכון הישראלי לדמוקרטיה

אם פיטוריו המושחתים של רונן בר לא ייבלמו, ישראל תהפוך למדינה שבה השליט מעל החוק | דינה זילבר

מערכים נוספים באתר

פיטורי ראש השב”כ

פופוליזם והמתקפה על היועמ”שית

מינוי נשיא העליון והמשבר החוקתי

מערכי שיעור נוספים

לדבר על המציאות בכיתה – ה’ – ו’ מודל מבוסס ערכים | שרון מיכאלי רמון “חינוך גמיש”

קרדיט לתמונה בראש העמוד יוסי זמיר, שתיל סטוק

מצפן: פיטורי ראש השב”כ

בעת רגישה מבחינה בטחונית, ותוך כדי שמתנהלת חקירת שב”כ על לשכת ראש הממשלה, הודיע ראש הממשלה כי בכוונתו לפטר את ראש השב”כ רונן בר.

תפקיד השב”כ

השב”כ, שירות הביטחון הכללי, הוא ארגון שעוסק בביטחון ובמודיעין, וכפוף למשרד ראש הממשלה.

על-פי חוק שירות הביטחון הכללי, לשב”כ ישנו תפקיד גם בשמירה על סדרי המשטר במדינה:

“השירות מופקד על שמירת ביטחון המדינה, סדרי המשטר הדמוקרטי ומוסדותיו, מפני איומי טרור, חבלה, חתרנות, ריגול וחשיפת סודות מדינה – וכן יפעל השירות לשמירה ולקידום של אינטרסים ממלכתיים חיוניים אחרים לביטחון הלאומי של המדינה, והכל כפי שתקבע הממשלה ובכפוף לכל דין“.

להרחבה על חוק שירות בטחון כללי.

לדיון:

  • מהו תפקיד השב”כ בשמירה על הדמוקרטיה?

תחקיר השב”כ על 7/10/23

לאחרונה פרסם השב”כ תחקיר פנימי על תפקוד השירות ביום ה-7.10 והסיבות שהובילו לשם.

התחקיר מציג את כשלי הארגון ואחריותו למחדל ה-7/10, אבל גם מפנה אחריות לדרג המדיני- הממשלה:

לדיון:

  • מה משמעות לקיחת האחריות הארגונית של השב”כ?
  • מה משמעות לקיחת האחריות האישית של ראש השב”כ?

פרשת “קטארגייט”

לאחרונה נחשף קשר בין עובדי לשכת ראש הממשלה לבין בכירים בשלטון בקטאר, המוגדרת בחוק “מדינת אויב”. השב”כ ערך בדיקה שהובילה לחקירה המתנהלת בימים אלה.

מרבית פרטי הפרשה, אשר קיבלה את השם פרשת “קטארגייט”, נתונים תחת צו איסור פרסום בשל רגישות בטחונית ומודיעינית.

לדיון:

  • האם ראוי שראש הממשלה יכריז על פיטוריו של ראש השב”כ בעת שמתנהלת חקירת שב”כ על לשכת רוה”מ?
  • האם העיתוי של פיטורי ראש השב”כ הוא מקרי?

פיטורי בכירים וניגודי עניינים:

ההודעה על פיטורי ראש השב”כ מגיעה במהלך מלחמת “חרבות ברזל”, במהלכה פיטר רוה”מ גם את שר בטחון, הביא להתפטרות הרמטכ”ל, וכעת מאיים גם על ראש השב”כ.

בנוסף לבכירי מערכת הבטחון, גם נגד היועצת המשפטית לממשלה, שומרת סף נוספת במדינת ישראל הדמוקרטית, החל תהליך הדחה.


לדיון:

  • מה משמעות פיטורי כל בכירי מוסדות המדינה על-ידי ראש הממשלה?
  • מה הסכנה בהדחת ראש השב”כ והיועמש”ית?

חוקיות פיטורי ראש השב”כ:

היועצת המשפטית לממשלה, שכאמור גם נגדה החל תהליך הדחה, שלחה לראש הממשלה מכתב ובו מציינת שההליך יכול להיות “נגוע באי חוקיות ובניגוד עניינים”, ועל כן נדרשת בחינה משפטית שלו.

שאלות לדיון:

  • האם ראש הממשלה יכול לפטר את ראש השב”כ בניגוד לעמדת היועמ”שית?
  • מה תהיה המשמעות של זה?

תגובת רונן בר:

ראש השב”כ רונן בר פרסום תגובה בכתב בו מתייחס לנושא האמון בינו לבין ראש הממשלה, שאותו ציין רוה”מ בתור הגורם לפיטוריו:

מה כולנו יכולים ויכולות לעשות?

מערכים נוספים בנושא

ליל גלנט 2

פופוליזם והמתקפה על היועמ”שית

להרחבה

אם פיטוריו המושחתים של רונן בר לא ייבלמו, ישראל תהפוך למדינה שבה השליט מעל החוק | דינה זילבר

(קרדיט לתמונה בראש העמוד קובי גדעון, אוסף התצלומים הלאומי)

בין מאבק ליברלי לזהות פלורליסטית

במשבצת זו שתי אופציות לצפייה דוקומנטרית, על פי קהל היעד והמטרה החינוכית (סיכום באופי פוליטי, סיכום באופי זהותי)

א. כיוון אחד – פוליטי: המאבק בפונדמנטליזם היהודי

1. צופים בפרק מהסדרה ‘נפיץ’ של תם אהרון 

2. עיבוד: מפזרים על הרצפה ציטוטים מתוך הפרק, ושואלים:

א. מה הנימוקים הכי חזקים בעד ההפרדה?

ב. מה הקשר בין ההפרדה המגדרית בציבור ובין זהותה של המדינה?

ג. על מה צריך להיאבק?

3. מהו פונדמנטליזם יהודי?

לדיון: מה הקשר בין הפונדמנטליזם היהודי ובין הדרישה להפרדה מגדרית גוברת?

מומלץ ללמד את המצגת הזו, שנבנתה על בסיסהמאמרשל יופי תירוש

3. פתרונות פוליטיים לבעיית יחסי יהדות ומדינה: המודל של תני פרנק, ואמנת גביזון-מדן (סרטון מבוא, תקציר ומבוא)


ב. כיוון שני – זהותי: מקורות הזהות החילונית הליברלית

1. צופים בפרק השני של הסדרה ‘חילוניות’ (שעה)

2. שיחת עיבוד

א. מה מגדיר את הזהות שלנו כיהודים-ישראלים?

ב. מהם הארגונים שמקדמים תרבות יהודית פלורליסטית בישראל?


נספחים

להורדת נספח הציטוטים

בחזרה לעמוד הקורס

דת ומדינה

למשבצת הקודמת – משבצת 2

בעיות יסוד בקשר בין יהדות ומדינה

צילומים: שער המערך – יוסי זמיר, שירה ויינברג. שתיל סטוק; קובי גדעון, לע”מ;

דת ומדינה

(צילום: Kobi Gideon, לשכת העיתונות הממשלתית)

מטרות

  1. להניח תשתית מושגית, היסטורית ופוליטית למתח בין יהדות ומדינה בישראל, בהקשר דמוקרטי-ליברלי
  2. לברר את הבעיות המרכזיות סביב המתח הזה
  3. לחדד את הזהות החילונית הפלורליסטית בדרך לתחושת בעלות ואחריות על פתרון פוליטי

הקדמה

יחסי הדת והמדינה הם סוגיה מרכזית במדינה המודרנית, ומהווים מתח משמעותי במדינת ישראל. מהלך חינוכי זה מתמקד במתח בין יהדות ומדינה, לו השלכות רבות על זכויות הפרט והמרחב הציבורי. יחסי הדת היהודית והמדינה והבעיות הנגזרות מהם, מאתגרים את חובתה של המדינה לקיים שוויון אזרחי מלא, ומהווים אבן בוחן מרכזיות לדמותה הליברלית.

אם ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, מה המשמעות של היותה יהודית? לשאלה זו השלכות נרחבות הנוגעות למושגי האזרחות וההתאזרחות, תפיסת הרוב היהודי והלגיטימציה הפוליטית של לא-יהודים, יחסי המשפחה ומעמד הנישואין, האווירה והמתכונת של יום השבת (תחבורה ציבורית? בתי עסק? מקומות בילוי?), הגדרת מיהו יהודי, יחסי ישראל והתפוצות היהודיות, ועוד ועוד.

הבנה ובירור של ההתנגשות בין יהדות למדינה, תוך חידוד הזהות הפלורליסטית שלנו, הם מוצא מהזנחתו של התחום בידי רבים בציבור הליברלי, וישמשו תשתית חשובה לצורך לקחת אחריות על הפתרונות. הבטחת החופש לבטא את הזהות היהודית, תרבותית או דתית, והחופש מדת לכלל אזרחי ישראל, הם שלב חשוב בדרך לפיתוח אופיה של מדינת ישראל כדמוקרטיה ליברלית.

להרחבה

מאמר – חופש הדת חופש מדת והגנה על רגשות דתיים סטטמן וספיר

ראיון עם מאיר אזרי – הפלורליזם ההיסטורי של היהדות – דצמבר 2024

תוכנית המערכים

משבצת 1

מדינה יהודית ושאלת הדמוקרטיה

משבצת 2

בעיות יסוד בקשר בין יהדות ומדינה

משבצת 3

בין מאבק ליברלי לזהות פלורליסטית

קרדיט לצילומים מימין לשמאל: לע”מ: עמוס עוז 1973, חנניה הרמן; קהל המונים חולק כבוד אחרון לרב כדורי 2006, עמוס בן גרשום; יוסי זמיר, שירה ויינברג. שתיל סטוק

קורס זה נכתב בליווי מכון שלום הרטמן

מאבק בלאומנות קיצונית

(קרדיט לתמונת קאבר: עודד אנגל Oded Engel, שתיל סטוק)

למנחה

מערך זה מבוסס על “דרכי מלחמתנו בפאשיזם” מאת ברל כצנלסון

מטרות

  1. הבנה כי הקצנה ולאומנות אינן רק נחלת היום יום. אלא בעיה עמוקה שליוותה את היהודים עוד לפני קום המדינה.
  2. חיבור בין מאפייני לאומנות קיצונית לתופעות אקטואליות 
  3. מציאת דרכי ההתמודדות עם לאומנות קיצונית והוקעתה

מהלך השיעור

פתיחה (5 דק’)

נגיד: בשנת 1935 כותב ברל מאמר בשם “דרכנו מלחמתנו בפאשיזם”. בתקופה זו בה היטלר עולה היטלר עולה לשלטון בגרמניה ולצידו עולות עוד תנועות פאשיסטיות ואנטי דמוקרטיות המערערות את הסדר הקיים. ברל מנסה להבין בדבריו איך יכול להיות כי עולם שצעד לעבר קדמה ונאורות נסוג בצורה כל כך משמעותית ומהירה. מעבר לכך ברל מנסה לתאר את דרכיו של הפאשיזם להשיג כוח ושליטה ואיך הכוחות הדמוקרטים בעולם צריכים לעמוד מול אותו כח אנטי דמוקרטי.

כעת נתאר יחד מהו הפאשיזם ואת מרכיביו האידאולוגיים.

חלק א’- מהו פאשיזם (30 דק’)

נקרא על 14 מאפיינים של המשטר הפאשיסטי, מאפיינים אלו נכתבו על ידי אומברטו אקו איטלקי שחי בתקופת שלטונו של מוסוליני (נספח).

נחלק את הקבוצה ל4 קבוצות כל קבוצה מקבלת כ4,3 מרכיבים של הפאשיזם ועונה על השאלות הבאות (אפשר גם לתת מאפיין אחד לקבוצה ביחס לרמת הקבוצה ולבחור את המאפיינים החשובים לכם).

דיון לקבוצות:

  • הסבירו במילותיכם את המרכיב.
  • איך המרכיב חותר נגד הערכים המכוננים של המשטר הדמוקרטי?
  • האם אתם רואים ביטויים למאפיין במציאות בימנו?

חוזרים למליאה, כל קבוצה משתפת במאפיינים שהיא קיבלה.

דיון:

  • למה לדעתכם אנשים מוכנים לוותר על החירויות שלהם וללכת אחרי רעיונות אנטי דמוקרטים?

חלק ב’- עלייתה של התנועה הפאשיסטית (15 דק’)

נקרא חלק מהמאמר “דרכי מלחמתנו בפאשיזם”, שכתב ברל בתגובה למגמות שזיהה בכל העולם של עליית הפאשיזם. בחלק זה ברל מתאר את התהליך ההיסטורי בתוכו צמחה התנועה הפאשיסטית, ברל מציג כי מלחמת העולם הראשונה יצרה קטיעה בהתקדמות העולם למקום נאור ודמוקרטי, ברל מניח את השפעות המלחמה החדרה, חוסר הביטחון , האכזבה מהקידמה את היסודות עליהן התנועה הפאשיסטית ביססה את עצמה.


“בּבָקרה של המאָה העשׂרים האמין האָדם, עוֹד האמין, בּקִדמה, בּהוּמַניוּת, בּמדע, בּנצחוֹן השׂכל, בּערך התרבּוּת, בּיקַר החירוּת, בּהתעלוּת המוֹנים. כּל זה היה כּלוּל, בּלשוֹן פּוֹליטית, בּמוּשׂג: דמוֹקרטיה. מאוֹת בּשנים התפּתּלה האנוֹשוּת עם עוֹלם המוּשׂגים והיחסים של המשטרים הישנים, שקידשוּ את העריצוּת והשעבּוּד והאַדנוּת, וכבשה מהם שעל שעל לקראת תפיסת־עוֹלם הוּמַניסטית.

[…]

בּאָה המלחמה, וּבחרמש־המות שהניפה על דוֹר עלוּמים ניתקה את חוּט־ההתפּתחוּת, גזרה כּלָיה על תחוּשת־העוֹלם ההוּמַניסטית. היא בּיטלה בּתכלית הבּיטוּל את מוּשׂגינוּ על טוֹב ורע, מוּצדק וּמוּשׂכּל. היא שינתה ערכי־חיים וּמידוֹת: שקר החכמה והבל המוּסר; הצלחה בּמלחמה – היא תהוּלל. היא לא השאירה אבן על אבן מכּל וַדָאוּיוֹתינוּ: חוּקי חברה, גוֹרמי התפּתחוּת, הגיוֹן היסטוֹרי, פּרוֹגנוֹזה סוֹציוֹלוֹגית – נתבּדוּ….

אין להבין את המתרחש מסביבנוּ בּשנים אלה, אם לא להניח שעדיין לא יצאנוּ משִלְהֵי מלחמת־העוֹלם.

המלחמה העוֹלמית לא היתה פּוּרענוּת חוֹלפת, אשר עקבוֹתיה נמחים בּמהרה. קטסטרוֹפה היסטוֹרית היא. בּכיה לדוֹרוֹת. לא רק מיליוֹני הנרצחים וּבעלי־המוּם וּטרוּפי־העצבים והמיוּתמים הם נגוּעי המלחמה, כּי אם אנחנוּ כּוּלנוּ. היא פּגעה בּכוּלנוּ, רצחה את אמוּנתנוּ, החריבה את תרבּוּתנוּ, טרפה את עצבינוּ, עשׂתה אוֹתנוּ בּעלי־מוּם וּמיוּתמים. היא עשׂתה שַמוֹת בּנפש האדם, גם בּנפש האָדם שלא השתתף עדיין בּמלחמה, שלא ראָה אוֹתה, גם בּנפש תינוֹק שנוֹלד “לאחר” המלחמה. המלחמה חוֹללה בּקע עמוֹק בּרוּחנוּ. נשתנוּ סדרי החברה, נשתנוּ דרכי המחשבה. הצבא, בּין שניצח בּין שנוּצח, כּבש את העוֹלם.”

דיון:

  • מהו אותו קו התפתחות שברל כצנלסון מתאר שמתקיים בעולם שלפני מלחמת העולם הראשונה? האם אתם גם מרגישים היום שהעולם הוא בציר התפתחות תמידי?
  • למה לדעתו של ברל המלחמה היא סיבה כל כך דרמטית לעלייתו של הפאשיזם מה “הבקע” שהיא עושה בנפש האדם?
  • מה הכוונה במשפט הצבא ניצח את העולם? מה בין הקוד הצבאי לתנועה הפאסישטית כפי שתיארנו את מאפיינה?

חלק ג’- היסודות הנפשיים של התנועה הפאשיסטית (5 דק’)

נקרא חלק נוסף מן המאמר- בחלק זה ברל מאפיין את היסודות הנפשיים עליהן התנועה הפאשסיטית מתבססת:

“בּכל אדם, בּכל אחד מאִתנוּ, רוֹדמים יצרים רעים, אַנטי־חברתיים, אַנטי־תרבּוּתיים, רֶשע, הֶפקרוּת, גסוּת־רוּח, קנטרָנוּת. סביבה חברתית טוֹבה כּוֹבשת אוֹתם. הם זקוּקים ל“הֶכשר”, כּדי שיהיוּ רשאים לצוּף על פּני השטח וּלהתגלע בּאין מפריע”. 

דיון:

  • האם אתם מסכימים עם הטענה כי בכל אדם יש “יצר הרע”?
  • איך חברה מתמודדת עם אותם “יצרים רעים” ? איך מווסתים אותם?
  • מה הכח של הפאשיזם בלתת הכשר לאותם יצרים?
  • איך שני החלקים- ההיסטורי והנפשי – קשורים לדעתכם.ן אחד בשני?

חלק ד’- מגמות מדאיגות במציאות הישראלית (25 דק’)

נציג מספר ידיעות חדשותיות עדכניות ונשאל את המשתתפים האם אנחנו יכולים לזהות מגמות שמהן מזהיר ברל כצנלסון. לאחר מכן נקריא ציטוט של ברל ונסביר. 

עבור כל דוגמא נדון: 

  • כיצד דוגמא זו מאתגרת את הדמוקרטיה? 
  • איך הדמוקרטיה יכולה להיאבק באופן זה?

1. המטרה מקדשת את האמצעים

ציטוט של ברל: 

“אינני מקבּל את ההפרדה בּין “מטרה” ו“אמצעים”. המטרה מקוּפּלת בּתוך ה“אמצעים”, מתגלמת תוֹך כּדי דרך־פּעוּלה.”

הסבר:  המטרה מקדשת את האמצעים–  הגשמת היעד בכל דרך שהיא. כלומר, יש לנקוט את כל האמצעים האפשריים להשגת מטרה – גם אמצעים הנחשבים לרוב פסולים ובלתי-מוסריים.


2. בריונות

ציטוט של ברל:

“הפאשיזם היהוּדי –המיט עלינוּ את אסוֹן השנה האחרוֹנה. אוּלם עוֹד אסוֹן גדוֹל מזה הוּא מביא אתוֹ: סגנוֹן הבּריוֹנוּת בּחיינוּ, – בִּריוּן הלשוֹן והמחשבה, בִּריוּן הרחוֹב והאסיפה, בִּריוּן יחסי עבוֹדה ויחסי מפלגוֹת.

הסבר: בִּרְיוֹנוּת היא התנהגות הכוללת הפגנה קבועה של כוח והשגת יעדים בעיקר בעזרת איומים ובמצבים מסוימים גם בפעילות אלימה. הפעילות מתבטאת בעיקר על ידי הטרדה אגרסיבית מתמשכת וחוזרת במטרה לפגוע, ולמרות סימנים ברורים למצוקת הקורבן.


3. פגיעה באמון הציבור:

ציטוט של ברל:

“אמצעי הראשוֹן להצית את תנוּעת־הפּוֹעלים, אשר מנהיגיה אינם עשׂוּיים להיכּנע, היה: לרצוֹח בּעיני מחנה־העבוֹדה את כּבוֹד אישיו וּשליחיו. כּל פּוּרענוּת וכל שבר, כּל מַשבּר כּלכּלי וּפּוֹליטי, כּל מצוּקת חיים ועלבּוֹנוֹ של הפּוֹעל בּארץ בּימי חוֹסר־עבוֹדה והתישבוּת – הכּל נוּצל בּשביל להבאיש את ריח “מנהיגי החלוּצים”.”

הסבר: מידת האמון שממשל רוכש מצד הציבור והחברה שעליהם הוא מופקד. התפיסה שמעניקה חשיבות לאמון הציבור, גורסת שככל שהציבור מאמין יותר בגופי הממשל, הדבר מעיד שהשלטון תואם יותר את רצונותיו וציפיותיו, והופך יותר לגיטימי דמוקרטית. 


4. מלחמת אזרחים

ציטוט של ברל:

“[הפאשיזם] רוֹצה בּמלחמת אזרחים, משתוֹקק אליה, מחנך לה, חוֹתר אליה בּמעשׂיו. כּל עוֹד לא שלחה לוֹ ההשגחה הרחמניה מלחמת־עוֹלם חדשה אין הוּא מצפּה לנצחוֹן אלא ממלחמת־אזרחים. מכּל הדרכים האחרוֹת נוֹאש מכּבר.”

הסבר: מלחמת אזרחים היא מלחמה שבה הצדדים היריבים משתייכים לאותו עם ו/או לאותה ישות מדינית.


סיכום (20 דק’)

קוראים את הסיכום של ברל כצנלסון למאמר:

“זאת המלחמה. מלחמה כּבּירה על נפש המוֹני ישׂראל, אשר תשחרר אוֹתם מקוּרי השקר וההסתה ואשר תפתח לפניהם את דרך העבודה ודרך תנוּעת העבוֹדה. אין זוֹ מלחמת־ידים, אבל אין זוֹ גם מלחמה מילוּלית.  […]

איני רוֹאה את המלחמה הזאת – על נפש העם, על כּל נפש בּישׂראל – קלה.  […] לפיכך: לא אדישוּת, לא פּאסיביוּת, לא השלָמה, לא פּשרנוּת. אך גם לא אמצעים־בּל־יוֹעילוּ. אַל נהיה משוּלים לאוֹתם הדגים שבּמשל, אשר בּרחוּ מפּני הרשתוֹת אל היבּשה. נילָחם בּשטח הרצוּי לנוּ, בּשטח שבּוֹ כּוֹחנוּ. […]  אבל ממחלה מידבּקת צריך קוֹדם כּל להישמר שלא להידבק בּה. וצריך למנוֹע מזוֹן מאת החידקים מפיצי המחלה. […]  וּכלל גדוֹל בּמלחמתנוּ בּוֹ: להכּיר בּהכּרה שלמה כּי אל מטרתנוּ אָנוּ לא נגיע בּדרכיו שלוֹ. בּין מטרוֹתיו הוּא לבין צרכיו יש התאמה פּנימית. ואנחנוּ, משאחזנוּ בּדרכיו שלוֹ, לא נגיע אל מטרתנוּ, אלא הוֹפכים להיוֹת דוֹמים לוֹ. 

[…]  ואנחנוּ בּאָחזנוּ בּנשקם מאַבּדים כּשמשוֹן את גבוּרתנוּ, מתרחקים ממקוֹר כּוֹחנוּ. אנחנוּ חדלים להיוֹת אנחנוּ.”

דיון:

  • מה לטענתו הבעיה של ברל בלהשתמש בדרכים פאשיסטיות במלחמה בפאשיזם?
  • מהי המשימה המרכזית שברל מניח לפנינו ? מה זה אומר מלחמה על “נפש העם”?
  • ברל מציב בפניו את המשימה להיות יוצרים ובונים, אילו יצירות ומערכות עלינו לבנות על מנת להתמודד עם הפאשיזם? (חינוך לדמוקרטיה, התיישבות בגבולות וכו…).

לסיכום

בעשור האחרון אנו רואים כמגמות אנטי דמוקרטיות תופסות תאוצה, מגמות שהגיעו לשיאם עם הקמתה של הממשלה הקיצונית בתולדות הציונות ועם הובלה של ההפיכה המשפטית. ברל כצנלסון ידע לזהות עוד בתחילתה של הציונות את הסכנות שטומנות בכובן תנועות אנטי דמוקרטיות לציונות. היום אנו יותר מדתמיד מוצאים את עצמנו מול השאלה “כיצד להיאבק בפאשיזם” ברל מנסה במאמרו לחדד לנו את 2 העיקרין החשובים ביותר א.חובה עלינו להיאבק כי אסון מחכה לנו עם לא ב.על מנת להיאבק בפאשיזם מוכרחים אנחנו להמשיך להאמין באדם ולפעול בכלים של עשיה ובניה.


להורדת נספחי המערך

בחזרה לדף הקורס

ברל כצנלסון שער קורס
קרדיט: קלוגר זולטן, לשכת העיתונות הממשלתית – מחלקת הצילומים ירושלים

ציונות שוויונית על-פי ברל כצנלסון

שבעה מערכי שיעור המוקדשים לתפיסת הציונות על-פי ברל כצנסלון, מתוך חיבור לרעיונות היסוד של מנהיגיה.

למערך הקודם – מערך 5

טוהר הנשק

טוהר הנשק

ערכים מוסריים בצה”ל ובציונות, תוך בחינה של עקרונות טוהר הנשק כאתוס מרכזי בציונות

למערך הבא – מערך 7

מערך סיכום

ייחודה של הציונות כתנועה הדורשת מימוש בפועל של הרעיונות והאומנות של החברה והיחידים

מצפן: יום הולדת לכנסת

זרקור על הכנסת: 99 שניות

לפני ההקרנה שואלים: מה אתם חושבים על הכנסת בירושלים?

שאלות לדיון:

  • מה המצב של הכנסת היום?
  • למה הרבה אנשים מתייחסים אליה בזלזול?

חוק ההסדרים והחלשת מעמד הכנסת

חוק ההסדרים הוא שיטה להעביר בחקיקה אחת, מאות חוקים ורפורמות שונות. השיטה הזו קיימת מאז 1985, ומחלישה מאוד את מעמד הכנסת ואת ייצוג הציבור:

  • לדיון: למה חוק ההסדרים מחליש את הכנסת?

איך מחוקקים חוק בכנסת?

  • איזה חוק הייתי רוצה לחוקק אם הייתה לי אפשרות?

חוקים שאנחנו פוגשים ביומיום

שאלה פותחת: איזה חוקים של הכנסת משפיעים על החיים שלכם?

מראים את המצגת המצורפת, שכוללת שאלות בין שיקופית לשיקופית. מומלץ לקרוא קצת לפני כן על החוקים כדי לעורר דיון בכיתה.

  • חוק הפופקורן
  • חוק טיבי
  • חוק סימון מוצרים
  • הגבלת גיל: רכיבה על קורקינט חשמלי

משחק מנטימטר: איזה חוקים הייתם רוצים לחוקק:

באפליקציה של מנטימטר, מבקשים מהמשתתפים לכתוב כותרת של חוק אחד שהיו רוצים לחוקק

לסיכום: הכנסת הרבה יותר נגישה משנדמה לנו

  • חברי הכנסת הם נגישים, אפשר לשלוח להם ווטסאפ או להתקשר לדובר שלהם
  • לכל אזרח מותר להכנס לכנסת ולצפות בדיונים שלה

קרדיט לתמונה בראש העמוד: גלי בסודו, שתיל סטוק

מצפן: מינוי נשיא העליון והמשבר החוקתי

לאחר מעל שנה שבישראל לא מונה נשיא לבית המשפט העליון, התכנסה הוועדה לבחירת שופטים:

שאלות לדיון:

  • מה המשמעות של אי מינוי שופטים בישראל?
  • לוין הוא שר המשפטים, האם ראוי שההוא יכתיב את מינוי השופטים?
  • מה המשמעות של זה על שלטון החוק ואיזונים ובלמים?

פסיקת בג”צ

מאחר ולא מונה נשיא לבית המשפט עליון, בג”צ (בית הדין הגבוה לצדק) קבע שעל הועדה להתכנס ולבחור נשיא:

שאלות לדיון:

  • מדוע היה על בג”צ להתערב בכינוס הועדה לבחירת שופטים?
  • מה הייתה יכולה להיות המשמעות של אי ציות לפסיקת בג”צ?

להרחבה על הועדה לבחירת שופטים.

מינוי השופט יצחק עמית

השופט יצחק עמית שמכהן בתור ממלא מקום נשיא בית המשפט העליון, הוא הבא בתור להתמנות לנשיא העליון לפי השיטה הנהוגה עד כה, שיטת “הסניוריטי”. באופן הזה השופט או השופטת עם הותק הרב ביותר בבית המשפט העליון ימונו לנשיא/ה.

לאחר ההחלטה של בג”צ המחייבת את שר המשפטים למנות נשיא לביהמ”ש העליון, החלו לצוץ טענות על עבירות לכאורה שביצע עמית. עמית השיב לטענות, והיועצת המשפטית לממשלה הודיעה כי אין עילה לבדיקה.

לאחר פקיעת הארכת מועד התכנסות הועדה לבחירת שופטים כפי שהכריע בג”צ, התכנסה הועדה לבחור נשיא לבית המשפט העליון.

שר המשפטים יריב לוין, הוא יו”ר הועדה, ועימו שני נציגים נוספים של הקואליציה בוועדה, נעדרו ממנה.

עם בחירתו של עמית הוציא שר המשפטים הודעה לפיו הוא לא מכיר במינוי של עמית:

שאלות לדיון:

  • מה משמעות אי ההכרה של שר המשפטים במינוי נשיא לבית המשפט העליון?
  • מה הסכנה שיש לכך על הדמוקרטיה הישראלית?

מהו משבר חוקתי?

לסיכום

מינוי נשיא העליון ושמירה על מערכת משפט עצמאית היא חלק מהבטחת היותה של מדינת ישראל מדינה דמוקרטית

כיצד זה יכול היה להיות?

להרחבה:

המשבר החוקתי כבר כאן/ פרופ’ יניב רוזנאי:

המכון הישראלי לדמוקרטיה

מהו משבר חוקתי? הגדרות, תקדימים והשלכות

דינה זילבר | הארץ

נחוץ מתווה פשרה אמיתי לשיפור מערכת המשפט, לא ההרסני שלוין מכוון אליו

ראיון עם יניב רוזנאי

המינוי של השופט עמית וההודעה חסרת התקדים של לוין – משבר חוקתי?

מערכים נוספים באתר:

מעקב אחר חקיקה אנטי דמוקרטית

איך נזהה חקיקה אנטי דמוקרטית? מה הם חוקים אנטי דמוקרטיים?

פופוליזם והמתקפה על היועמשית

#פופוליזם #המתקפה_על_שלטון_החוק

(קרדיט לתמונה בראש העמוד יוסי זמיר ושתיל סטוק)

מצפן: שוויון בפני החוק ומשפט נתניהו

עדות נתניהו במשפטו החלה לאחר ניסיונות דחייה ובעיצומה של מלחמה.

העמדה לדין של אדם היא חלק מעקרון השוויון בפני החוק במדינה דמוקרטית.

שלטון החוק ושוויון בפני החוק:

  • כיצד בא לידי ביטוי עקרון השוויון בפני החוק במשפט שמתנהל נגד ראש הממשלה נתניהו?

זוהי הפעם הראשונה שבה מתנהל משפט נגד ראש ממשלה מכהן.

אולם, זוהי אינה הפעם הראשונה בה נחקרו שרים, נשיא מדינה וגם ראשי ממשלה קודמים על מעשים פליליים:

אין מניעה חוקית לפיה ראש ממשלה לא יכול לעמוד למשפט, ואין מניעה חוקית לפיה מי שעומד למשפט לא יכול להיות ראש ממשלה אם נבחר בבחירות דמוקרטיות.

בשנת 2020 בג”צ קבע כי נתניהו יכול להרכיב ממשלה ולעמוד בראשה, על אף שמתנהל נגדו משפט.

על בעצם המשפט של נתניהו?

תקציר-

View this post on Instagram

A post shared by הארץ (@haaretz)

בשלושת תיקי נתניהו עומדת שאלת יחסים שניהל בהיותו ראש ממשלה ושר תקשורת, עם בעלים של כלי תקשורת בישראל ותמורות שלכאורה קיבל מהם. שוק התקשורת החופשית חשוב אף הוא בדמוקרטיה, בהיותה של התקשורת מנגנון המבקר את השלטון ואת כוחו.

להרחבה על תיקי נתניהו.

בין הזירה המשפטית לזירה הציבורית:

עם פתיחת המשפט של נתניהו במאי 2020 הוא כינס מסיבת עיתונאים ובה השמיע את טענותיו נגד העמדתו לדין, ומציג אותה כניסיון להדיח אותו מתפקיד ראש הממשלה-

נתניהו מאשים בדבריו את המשטרה, מערכת המשפט וגופי התקשורת, ובכך למעשה יוצא נגד מוסדות האמונים על שמירת שלטון החוק במדינה דמוקרטית, שמבטיח את השוויון בפני החוק.

גם ערב מתן העדות שלו, נתניהו קיים מסיבת עיתונאים ובה שוב תקף את מערכת אכיפת החוק. הוא השיב על שאלות התקשורת ואף התעמת עם נציגי כלי התקשורת. זאת לאחר כמאה ימים בהם לא יצא לתקשורת, ותקופה ארוכה יותר בה לא השיב לשאלות עיתונאים.

שאלות לדיון:

  • האם לכל אדם העומד למשפט יש אפשרות לקיים מסיבת עיתונאים לפני פתיחת משפטו ותחילת עדותו?
  • האם הסיקור הרחב של המשפט של בנימין נתניהו חיוני עבור עקרון שלטון החוק והשוויון בפני החוק?

התייצבותו של נתניהו למתן העדות במשפטו היא גם חלק חשוב בציות לשלטון החוק:

סיכום- אסף ליברמן על משפט נתניהו בזירה המשפטית ובזירה הציבורית:

View this post on Instagram

A post shared by אסף ליברמן (@asaflib)

לדיון:

  • האם התערבות ממשלת נתניהו במערכת המשפט דרך ההפיכה המשפטית עומדת בעיקרון השוויון בפני החוק ומבטיחה הליך הוגן?

מערכים נוספים באתר:

מצפן: פופוליזם והמתקפה על היועמ”שית

מהו פופוליזם וכיצד מתקשר למתקפות המתגברות מן הממשלה והקואליציה על היועצת המשפטית לממשלה.

מצפן: הפרטת תאגיד השידור הציבורי

השידור הציבורי מהווה מנגנון דמוקרטי חשוב לחופש הביטוי וחופש הביטוי. הפרטת תאגיד השידור הציבורי מהווה בפועל סגירה של התאגיד וביטול השידור הציבורי בישראל.

להרחבה:

דמוקרטיה מתחילה בחינוך | מדרשת אדם

הפרק השני בפודקאסט של מדרשת אדם על חינוך לדמוקרטיה עוסק בערך השוויון ומיועד למגוון גילאים החל מכיתות יסוד.

(קרדיט לתמונה בראש העמוד יוסי זמיר ושתיל סטוק)

Skip to content